TIKA dhuron pemë për Bashkinë e Tiranës

Të pranishëm ambasadori turk, Tayyar Kağan Atay, koordinatori i TIKA-s në Tiranë, Mustafa Ata, nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Andi Seferi dhe zyrtarë të tjerë


Nga Fatjon Cuka

Me rastin e 100-vjetorit të themelimit të Republikës Turke dhe 100-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Türkiyes, Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) ka dhuruar pemë për Bashkinë e Tiranës, raporton Anadolu.

Në mbjelljen e pemëve në Parkun e Liqenit të Farkës, në Njësinë Administrative Farkë të Qarkut të Tiranës, ishin të pranishëm ambasadori turk në Tiranë, Tayyar Kağan Atay, koordinatori i TIKA-s në Tiranë, Mustafa Ata, nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Andi Seferi, si dhe zyrtarë të tjerë.

Në një deklaratë për Anadolu, ambasadori Atay u shpreh viti 2023 është një vit shumë i veçantë për Shqipërinë dhe Türkiyen.

“2023 është një vit i veçantë për shkak se festojmë 100-vjetorin e themelimit të Republikës së Türkiyes dhe vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Shqipërisë dhe Türkiyes. Më 15 dhjetor 1923, dy republikat e reja, si ajo e Türkiyes dhe e Shqipërisë firmosën marrëveshjen e miqësisë dhe vendosën marrëdhënie diplomatike ndërmjet tyre”, u shpreh Atay.

Atay theksoi se me Bashkinë e Tiranës kanë një bashkëpunim shumë të mirë dhe shtoi se me mbështetjen e TIKA-s vendosën që të mbjellin 290 pemë si shenjë e miqësisë 100-vjeçare mes dy vendeve. “Këto pemë janë një dhuratë për brezat e ardhshëm dhe për rininë shqiptare”, theksoi Atay.

Për Anadolu, Seferi theksoi se pemët janë në shenjë të 100-vjetorit të miqësisë midis Shqipërisë dhe Türkiyes dhe sipas tij po kontribuojnë për të bërë këtë park shumë më të bukur.

“Do doja të falënderoja ambasadorin e Türkiyes në Shqipëri. Do doja të falënderoja edhe përfaqësuesin e TIKA-s për ndihmën konstante që i kanë dhënë Bashkisë së Tiranës edhe në nisma të tjera, qoftë për gjelbërimin, por qoftë në shumë nisma në lidhje me zhvillimin e Tiranës”, u shpreh Seferi.

Pemët e dhuruara nga TIKA janë të llojeve të ndryshme si rrap, kumbull e kuqe, qershi japoneze, man, manjola dhe tjera.

(Anadoly Agency)

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…

Global 360

Osmani: Të mbështetet Ukraina, të mos shpërblehet agresioni i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur fjalimin përmbyllës në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër ku morën pjesë…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…