“Sarah”, fantazia e ndezur e politikanëve!

Një libër për gra të lira dhe burra të vërtetë! Kjo është ajo që propozon romani “Sarah” i Alfred Pezës.


Nga Dash Frashëri

Një roman për gra të lira dhe burra të vërtetë!

Kjo është ajo që propozon romani “Sarah” i Alfred Pezës, botuar nga shtëpia botuese “UET PRES”. Një nga më të kërkuarit në Panairin e 26-të të Librit, të hapur këto ditë në kryeqytet (15-19 nëntor 2023).

I botuar para gjashtë vitesh – në vitin 2017 – dhe i ribotuar disa herë, “Sarah” ngjall vazhdimisht kërshërinë e dashamirësve të librit.

Është piktori i famshëm Helidon Haliti, i cili duke njohur edhe shijet e mia letrare, ma rekomandoi dhe ma bëri dhuratë romanin interesant të gazetarit të mirënjohur, Alfred Peza, tashmë në detyrën e Drejtorit të Përgjithshëm të Radio Televizionit Shqiptar.


Piktori Helidon Haliti dhe gazetari Alfred Peza.

Subjekti i romanit “Sarah” është intrigues!

Sara Blloshmi pat lindur buzë Bosforit si e bija e Vehab bej Serdar dhe e Mevedet Vlorës. Pas fëmijërisë në Stamboll e disa vite në Paris, pat ardhur në Shqipëri në kohën e mbretërisë. Për aristokraten inteligjente, në Tiranën e Zogut president dhe më pas mbret, zënë fill historitë e rrëfimet që në amullinë e mjegullën e kohës, e përkundim emrin e saj herë si agjente e herë si gruaja që rrëmbente vëmendjen e gjithë burrave. Përmendet njëherësh në letra ambasadorësh si gruaja e parë myslimane që në një ballo diplomatësh kërceu në publik.

Sara na tregon një nivel të lartë të femrës shqiptare në vitet ‘20-të, një grua që luan tenis, vishet bukur dhe di të luajë me zemrën e një burri

Ajo ishte ëndrra e ndaluar e çdo mashkulli, arma sekrete e çdo mbreti, dëshira e fshehtë e çdo politikani, fantazia e ndezur e çdo diplomati, thesar i fshehtë i çdo pasaniku dhe muza e çdo artisti. Ndaj Sarah Blloshmi ishte dhe do të mbetej përgjithmonë dashnorja sekrete e të gjithëve dhe e askujt në Shqipëri”.

Në një letër të ambasadorit gjerman më 1926 shkruhet: “Në festën e vitit të ri, te ambasada amerikane për herë të parë në Shqipëri një grua myslimane vallëzoi në publik. Ishte po e njëjta grua, e cila as dy vjet më parë në njërën nga festat e organizuara prej diplomatëve, asokohe tepër të pakët rrinte në lozhën e mënjanuar, e rrethuar nga katër kujdestare dhe vërente nga larg atë çka për të ishte e ndaluar”.

Në festën e vitit të ri 1925 në ambasadën e SHBA, femra më e bukur e Shqipërisë së shekullit XX sfidoi Kanunin dhe Ligjin Islamik, duke kërcyer e zbuluar pa ferexhe e burka, nën ritmet e muzikës moderne. Ky akt sinjalizoi ardhjen e një epoke të re.

Protagonistët kryesorë janë Mbreti Zog I dhe Sara Blloshmi, mbesa e Ismail Qemalit, e konsideruar si gruaja më e bukur e Shqipërisë së shekullit XX.

Intriga e pashembullt e pushtetit, pasioni i fshehtë përvëlues dhe enigma e madhe e një vrasje misterioze, nisin e marin udhë dhe të mbajnë mbërthyer deri në radhën e fundit të 400 faqeve të romanit.

“Sarah” është një roman që identifikon Shqipërinë mes dy luftrave botërore –  ngjarjet në librin “SARAH” zhvillohen në Tiranën e viteve ’20-’30, para luftës së Dytë Botërore – dhe nga ata që lexohet me një frymë, dallohet qartësisht për narativën e të shkruarit, informacionit kohor që përcjell.

Me një stil modern, Peza rikrijon besnikërisht atmosferën e atyre viteve, duke e “pikturuar” kryeqytetin me penelata të ngrohta dhe me kontrast të fortë, si vetë guximi i Sarah Blloshmit dhe realitetit të para 100 viteve.

Alfred Peza, prej gati tri dekadash është prezent me publicistikën e tij si gazetar, redaktor, kryeredaktor, drejtor i gazetave, revistave dhe televizioneve, analist dhe drejtues emisionesh të debatit politik. Fitues i shumë çmimeve kombëtare të gazetarisë dhe vlerësimeve ndërkombëtare.

Peza është autor edhe i librave “Ditari i 23 qershorit”(2013) dhe “Enveriada” (2020), publikimi i tij i tretë.

“Enveriada” është libri i dytë i triologjisë së Alfred Pezës, e cila ka nisur me “Sarah” ku ngjarjet janë vendosur në periudhën e Mbretit Zog dhe do të përfundojë me një roman që do të ketë në qendër të tij zhvillimet e post-komunizmit në Shqipëri.

“Enveriada” është një triller politik, i frymëzuar nga histori reale.

Një roman që i bën autopsinë sistemit komunist, duke zbërthyer kodin e hipokrizisë së pushtetit dhe manipulimit të mendjeve të thjeshta njerëzore!

Në pranverën e vitit 1985, kur vizitoi për herë të parë “Syrin e Shqiponjës”, Udhëheqësi i Ri kuptoi se Paraardhësi ishte i pazëvendësueshëm.

Qendra Sekrete në Tiranë, pasi krijoi planetin e ri që komandohej nga Zoti Ateist, duhej t’i shtronte rrugën “përjetësisë” së pushtetit.

Një operacion i pashembullt, ku historia me e jashtëzakonshme e dashurisë, bëhet kurban për dosjen e krimit më enigmatik në historinë e Shqipërisë.

Epoka e diktaturës komuniste nga Lufta e Dytë Botërore e deri në rrëzimin e Murit të Berlinit, është e lidhur pazgjidhshmërisht në historinë e Shqipërisë me emrin e Enver Hoxhës.

“Enveriada” nuk është një libër historik, letërsi dokumentare apo publicistikë, por letërsi. Ngjarjet dhe personazhet në roman janë “fiction”, sa pjellë e fantazisë së Pezës, aq edhe pjesë e një konteksti të caktuar, në një botë të re me emrin “Enveriada”.

Shkrimtari Alfred Peza i bën një autopsi sistemit komunist 50-vjeçar të Enver Hoxhës, me ngjarjet që përfundojnë më 22 mars 1992, kur mori fund zyrtarisht edhe regjimi hoxhist.

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…