Nikolla takon Ambasadoren e Zvicrës: Mbështetje për kontrollin parlamentar

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla priti sot në takim Ambasadoren e Zvicrës në Shqipëri, Ruth Huber.


Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla priti sot në takim Ambasadoren e Zvicrës në Shqipëri, Ruth Huber.

Kryetarja Nikolla dhe Ambasadorja Huber diskutuan mbi bashkëpunimin dypalësh parlamentar, prioritetet e punës së Kuvendit të Shqipërisë, ecurinë e zbatimit të programit të projektit mbi mbështetjen e Kuvendit për edukimin qytetar, PACEP, dhe modernizimin e procesit legjislativ, nëpërmjet projektit e-legislation.

Kryetarja Nikolla e falënderoi Ambasadoren Huber mbi bashkëpunimin e shkëlqyer mes Kuvendit dhe Ambasadës dhe vuri në dukje se ky bashkëpunim ka dhënë rezultate të prekshme në modernizimin e shërbimeve parlamentare.

Bashkëpunimi i shkëlqyer mes Kuvendit dhe Ambasadës së Zvicrës do të vijohet nga një komponent i ri, mbështetja e kontrollit parlamentar, për të cilën Kuvendi do të bashkëpunojë me Global Partners Governance.

Kontrolli parlamentar është një funksion thelbësor i Kuvendit dhe ky bashkëpunim i ri i kontribuon fuqizimit të këtij funksioni. Në fokus do të jetë përmirësimi i monitorimit dhe zbatimit të rekomandimeve të institucioneve të pavarura, shoqërisë civile dhe qytetarëve.

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.

Global 360

Përqafimi i paqes i Papa Franceskut me një palestinez dhe një izraelit

Duartrokitje të mëdha nga e gjithë Arena e Veronas, në këmbë të gjithë pas përqafimit të Papa Françeskut me dy…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.