“Trend Hunter”: Ndryshimi i jashtëzakonshëm i Piramidës së Tiranës

MVRDV projektoi Piramidën e re të Tiranës në Shqipëri të realizuar në bashkëpunim me IRI Architecture.


Kompania holandeze e arkitekturës MVRDV projektoi Piramidën e re të Tiranës në Shqipëri të realizuar në bashkëpunim me IRI Architecture.

MVRDV shtoi një çati me shkallë dhe kuti të ndritshme në atë që dikur ishte një muze kushtuar diktatorit shqiptar Enver Hoxha, sipas një artikulli të botuar në revistën amerikane “Trend Hunter”.

Gjithashtu kompania mundësoi shtimin e shkallëve në çati, në mënyrë që vendasit të mund të ngjiteshin simbolikisht në ndërtesë.

“Herën e parë që pashë Piramidën që frekuentohej gjithandej nga të rinjtë e Tiranës, u preka thellë nga simbolika e saj dhe nga optimizmi i saj i jashtëzakonshëm”, tha arkitekti themelues i MCRDV, Winy Maas.

“Duke pasur parasysh se kjo ishte ndërtesa më e shtrenjtë që kishte realizuar ndonjëherë shteti komunist në një kohë kur popullata e shtypur shqiptare jetonte në varfëri, ne hoqëm të gjitha simbolet që lavdëronin diktaturën në transformimin tone”, shtoi ai.

“Ne ruajtëm disa nga detajet origjinale, në mënyrë që vizitorët të jenë gjithashtu të vetëdijshëm për të kaluarën e errët të ndërtesës”, theksoi Maas.

Temat

  1. Arkitektura e kutive të ndritshme – Dizajni i MVRDV për Piramidën e Tiranës përfshin kuti të ndritshme, duke sjellë një element të ri vizual në strukturë.
  2. Strukturat simbolike të ngjitjes – MCRDV shtoi shkallët në çatinë e Piramidës së Tiranës, duke lejuar vendasit të ngjiten simbolikisht në ndërtesë dhe të përfshihen me historinë e saj.
  3. Transformimi i Ndërtesave Historike – Transformimi i Piramidës së Tiranës demonstron potencialin për të ripërdorur strukturat ekzistuese dhe për të krijuar narrativa të reja.

Ndikimet

  1. Arkitektura dhe Dizajni – Qasja inovative e dizajnit e përdorur nga MVRDV dhe IRI Architecture në projektin e Piramidës së Tiranës shfaq mundësi të reja në arkitekturë dhe dizajn.
  2. Turizmi dhe Trashëgimia Kulturore – Shndërrimi i Piramidës së Tiranës në një simbol për qytetin ofron një rritje potenciale në turizëm dhe eksperiencën kulturore.
  3. Rinovimi dhe Rizhvillimi Urban – Riprojektimi i Piramidës së Tiranës nga MCRDV nxjerr në pah potencialin për rinovimin urban dhe rigjallërimin e vendeve historike.

(Marrë nga ATSH)

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…