Statuja e atij që pret të ikë…

Në Craiova, qytet tipik rumun, më kapi një si ndjesi kërkimi, doja të gjeja atë njeriun prej bronzi,


Nga Visar Zhiti

Në Craiova, qytet tipik rumun, teksa po shëtisnim si dikur rrugëve që m’u kujtuan, më kapi një si ndjesi kërkimi, doja të gjeja atë njeriun prej bronzi, hipur mbi një shtyllë, këmbëzbathur, ja, tek është, poshtë shtyllës ka lënë valixhen e vogël dhe këpucët i ka hedhur kuturu dhe pret…

Çfarë shikon në largësi?

Ka vënë dorën mbi sy në strehën e borsalinës së vjetër. A mbërriti anija? Ende s’duket? Se mos po pret trenin të dalë nga një kodrinëz dhe ai s’vjen kurrë? Pse do të ikë? Çfarë e lodhi apo të njohurit, që s’njohin veten?

Këtu statujat janë të gjalla si njerëzit, ndërsa në vendin tim shumë nga ata që di unë, janë të ngurtë si statujat…

Më mirë majë shtyllës pra, si një personazh kafkian dhe të presësh atë që s’vjen se sa të durosh të padurueshmit e përditshëm, që janë përreth. Po ata do t’i gjesh dhe atje, ku dëshiron të ikësh dhe do të bëhen bashkë, andej dhe këtej, megjithëse urreheshin aq shumë mes tyre, por i bën tok ti, nga që s’je si ata dhe do t’u ikësh atyre e asgjëje tjetër. Më mirë majë shtyllës, ke kaq kohë ashtu… lart… sa ç’është lartësia e dëshirave të tua…

Këmba e zbathur, e varur në erë, kaq e bukur, harmonike si poezia… Këpucët bosh… ka dhe zemra bosh…
Vërtet, e kujt është kjo statujë kaq e mirë në një rrugë në Craiova?

Nuk e di. Di cili është ai në statujë, jemi miq…

Lexo më shumë nga

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…

Global 360

Gërvalla: Përshpejtim i procesit të anëtarësimit në BE për ruajtjen e paqes në rajon

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla, mori pjesë në takimin e grupit “Miqtë e Ballkanit…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…