Sulm i rëndë rus gjatë vizitës së Blinken në Ukrainë

17 viktima në një qytet të Ukrainës lindore, Zelensky: I qëllimshëm


Të paktën 17 persona u vranë dhe 32 të tjerë u plagosën, ndërsa Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken vizitoi Kievin për të ofruar mbështetje.

Presidenti Volodymyr Zelensky dënoi sulmin, për të cilin zyrtarët thanë se goditi një treg të mbushur me njerëz, afër fushëbetejës. Ai tha se një fëmijë ishte në mesin e viktimave.

“Kjo e keqe ruse duhet të mposhtet sa më shpejt të jetë e mundur,” tha Zelensky, duke e përshkruar atë si një sulm të qëllimshëm ndaj një “qyteti paqësor”. Ndihmësit e tij postuan pamjet video që tregonin pamjet e shpërthimit dhe njerëzit që nxitonin për t’u mbrojtur.

Rusia vonoi të komentojë sulmin, ndërsa ka mohuar se ka shënjestruar qëllimisht civilët.

Blinken pritet të njoftojë një paketë të re të ndihmës amerikane gjatë kohës së luftës me vlerë më shumë se 1 miliard dollarë gjatë vizitës së tij dy-ditore, tha një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit.

Klan News

Shqipëria dhe Gjermania, marrëveshje për menaxhimin e rreziqeve nga ndryshimet klimatike

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro dhe ambasadori Karl Bergner nënshkruan marrëveshjen “ALBAdapt”

Global 360

Biden dënon dhunën politike, pas atentatit kundër Trump

Presidenti i SHBA Joe Biden ka dënuar dhunën politike pas një sulmi në mitingun e ish-presidentit Donald Trump.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Shqipëria dhe Gjermania, marrëveshje për menaxhimin e rreziqeve nga ndryshimet klimatike

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro dhe ambasadori Karl Bergner nënshkruan marrëveshjen “ALBAdapt”