Këshilli Evropian hap negociatat me Ukrainën dhe Moldavinë!

Gjeorgjia merr statusin e vendit kandidat

Klitschko: Zelensky më pak popullor, po paguan për gabimet

Popullariteti i Volodymyr Zelensky është në rënie pasi njerëzit shohin se kush është efektiv dhe kush jo.

Biden: Mbështetja për Izraelin dhe Ukrainën jetike për sigurinë e Shteteve të Bashkuara

Presidenti Biden tha se Shtetet e Bashkuara duhet të angazhohen më thellë lidhur me dy konfliktet e huaja

Biden: Bota duhet t’i bëjë ballë agresionit të zhveshur të Rusisë

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden u bëri thirrje liderëve botërorë që të ngrihen kundër Rusisë dhe të mbështesin sovranitetin e Ukrainës,

Sulm i rëndë rus gjatë vizitës së Blinken në Ukrainë

17 viktima në një qytet të Ukrainës lindore, Zelensky: I qëllimshëm

Ukraina shkatërron një sistem të fuqishëm kundërajror të Rusisë

Moska ende nuk e ka komentuar rastin, por blogerët ushtarakë rusë thanë se ky sulm i vuri në pah të metat e kapaciteteve mbrojtëse të Rusisë.

OKB bën bilancin: 10 mijë civilë të vrarë që nga nisja e luftës në Ukrainë

Shifrat reale mund të jetë edhe më larta, pasi në disa rajone nuk ka pasur qasje në të dhëna.

Erdogan dhe Zelensky diskutojnë zgjatjen e marrëveshjes së drithërave të Detit të Zi

Në fillim të kësaj jave, Rusia u tërhoq nga marrëveshja e drithërave të Detit të Zi, duke deklaruar se pjesa ruse e marrëveshjes nuk u zbatua.

Erdogan: Putini në favor të rinovimit ë marrëveshjes së grurit

Marrëveshja e grurit, e ndërmjetësuar nga Turqia dhe OKB-ja, ka mundesuar eksportin e produkteve ukrainase nga portet e Detit të Zi, pavarësisht luftës së vazhdueshme me Rusinë.

Inteligjenca britanike: Ukraina po rikthen territoret e pushtuara nga Rusia në vitin 2014

Inteligjenca britanike deklaron se kundërofensiva e ukrainasve ka bërë përparim në territorin e pushtuar nga forcat ruse që nga viti 2014.