Panairi i Librit në Torino, interes i shtuar i vizitorëve për Sallonin Shqiptar

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti publikoi në rrjete sociale, foto që përcjellin imazhe të vizitorëve të ndryshëm që ndalojnë në Sallonin Shqiptar të Panairit të Librit që po mbahet në Torino.


Salloni Shqiptar në Torino ka tërhequr vëmendjen e mijëra vizitorëve.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti publikoi në rrjete sociale, foto që përcjellin imazhe të vizitorëve të ndryshëm që ndalojnë në Sallonin Shqiptar të Panairit të Librit që po mbahet në Torino.

“Një shkëmb që i hapet botës përmes letërsisë”, u shpreh Marariti, teksa e cilësoi realizimin e sallonit shqiptare, “një vepër sa arkitekturore dhe artistike nga Matilda Pando dhe Ergys Krisiko”.

“Një punë e palodhur, në një kohë fare të shkurtër, nga vajza e djem në Ministrinë e Kulturës dhe Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit, me mbështetjen e partnerëve tanë: Shoqata e Botuesve Shqiptarë, Regione Puglia, Qendra Shqiptare e Torinos e të tjerë, që na u bashkuan në rrugëtim “përtej paqyrës”, tha Margariti. /ATSH

Kompanitë shqiptare në fokus të konferencës “Business 2030

Ambasada e Suedisë në Shqipëri dhe Kombet e Bashkuara organizojnë Konferencën “Business 2030”

Global 360

Epoka e post-së vërtetës, “faktet alternative” dhe Kina në lupën e medias

  Nga Dr. Marsela Musabelliu Psikologët përdorin termin “gaslight” (shqipëruar ndriçim/ndezje me gaz) për t’iu.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.