Siguria kibernetike, Mbretëria e Bashkuar i ofron ndihmë Shqipërisë

Drejtori i Përgjithshëm i AKCESK, Igli Tafa, takim me të dërguarin e Posaçëm të Mbretërisë së Bashkuar, Lordin Stuart Peach.


Drejtori i Përgjithshëm i AKCESK, njëkohësisht Koordinator Kombëtar për Sigurinë Kibernetike, Igli Tafa, së bashku me përfaqësues të institucioneve të tjera të sigurisë, u takuan me të dërguarin e Posaçëm të Mbretërisë së Bashkuar, Lordin Stuart Peach.

Tafa shpalosi vizionin e ri strategjik në funksion të rritjes së sigurisë në ekosistemin kibernetik në Shqipëri, në një kohë kur siguria kibernetike është prioritet i Qeverisë Shqiptare.

I pranishëm ishte dhe ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar, Alastair King-Smith.

Postimi nga Autoriteti Kombëtar CESK

?????
Drejtori i Përgjithshëm i AKCESK, njëkohësisht Koordinator Kombëtar për Sigurinë Kibernetike Z. Igli Tafa, së bashku me përfaqësues të institucioneve të tjera të sigurisë, u takuan me të dërguarin e Posacëm të Mbretërisë së Bashkuar, Lord Peach.

Në takimin e realizuar, Lord Peach konfirmoi mbështetjen e Mbretërisë së Bashkuar për Shqipërinë në fushën e sigurisë kibernetike.

Gjithashtu, Drejtori i Përgjithshëm i AKCESK shpalosi vizionin e ri strategjik në funksion të rritjes së sigurisë në ekosistemin kibernetik në Shqipëri, në një kohë kur siguria kibernetike është prioritet i Qeverisë Shqiptare.

?????
Drejtori i Përgjithshëm i AKCESK, njëkohësisht Koordinator Kombëtar për Sigurinë Kibernetike Z. @Igli Tafa, së…

Posted by Autoriteti Kombëtar CESK on Saturday, February 11, 2023

Edhe ambasadori britanik Alastair King-Smith reagoi në Twitter.

“Mbretëria e Bashkuar po ofron mbështetje të re për sigurinë kibernetike për Shqipërinë pas sulmeve të vitit të kaluar. I dërguari i Mbretërisë së Bashkuar, Lord Peach e diskutoi këtë me agjencitë kibernetike të Shqipërisë, Policinë e Shtetit dhe ekspertët kibernetikë të Chevening. Britania e Madhe do të qëndrojë gjithmonë me aleatin tonë në NATO, Shqipërinë.????”, shkruan ambasadori King-Smith.

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…

Global 360

Osmani: Të mbështetet Ukraina, të mos shpërblehet agresioni i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur fjalimin përmbyllës në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër ku morën pjesë…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…