Rama: Dialogu Kosovë-Serbi të ngrihet në nivelin e një konference ndërkombëtare

Rama: Më shumë se kurrë më parë nevojitet një format i ri i dialogut të normalizimit

Agresioni i Serbisë, Borrell dënon sulmin terrorist kundër Policisë së Kosovës

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell ka folur me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pas sulmit kundër Policisë së Kosovës.

Kosova kërkon hapjen e arkivave: Zhdukjet me forcë ishin krime të kryera nga Serbia

Kosova po i kërkon Serbisë hapjen e arkivave si dhe lejimin e gërmimeve në lokacione e shënjuara në Serbi për personat e zhdukur me forcë gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Vuçiç thotë se nuk do ta nënshkruajë ligjin për martesa mes gjinisë së njëjtë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se derisa ai të jetë president nuk do ta nënshkruajë ligjin për martesa mes personave të gjinisë së njëjtë.

Kosova dëbon dy serbë për “pjesëmarrje në protesta të dhunshme” në veri

Ndaj tyre është caktuar masa e dëbimit nga Kosova dhe ndalimi i hyrjes në shtet për tri vjet

Ambasadori amerikan Hill: Sanksionimi i Vulinit nuk nënkupton marrëdhënie më të këqija Serbi-SHBA

Vulin është drejtor i Agjencisë për Siguri dhe Informacion të Serbisë, ndërsa më parë ka qenë ministër i Mbrojtjes dhe Ministër i Brendshëm

Rama: Rajoni ynë nuk mund të merret zvarrë nga një konflikt krejt i kotë

Kryeministri Edi Rama e cilësoi një lajm të mirë idenë e konferencës të nivelit më të lartë Kosovë-Serbi

Escobar: Ata që refuzojnë partneritetin do të kenë pasoja

Në një konferencë për media, Escobar ka potencuar se kërkojnë nga Kosova dhe Serbia të ndërmarrin hapa për stabilitet.

SHBA i kërkon Serbisë lirimin pa kushte të tre pjesëtarëve të policisë së Kosovës

Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar lirimin pa kushte të tre pjesëtarëve të policisë së Kosovës të ndaluar nga forcat serbe.

Forcat speciale serbe marin peng tre policë kufitarë kosovarë

Tre policë në veri të Kosovës janë marrë peng nga forcat speciale serbe.