Rezoluta e PE: Mungesa e suksesit në dialogun Kosovë-Serbi dëmton besueshmërinë e BE-së

PE-ja i bëri thirrje Bashkimit Evropian që ta ndryshojë qasjen në dialog, në mënyrë që të ketë përparim.

Von Cramon për njohjen e targave RKS nga Serbia: Hap drejt njohjes de facto

Për raportuesen e Kosovës në Parlamentin Evropian, njohja e targave RKS nga ana e Serbisë, përbën praktikisht një hap drejt njohjes de fakto.

Radio Evropa e Lirë: Rezutatet në Serbi, Vuçiç shpall fitore në zgjedhje

Serbia ka mbajtur të dielën zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare, lokale e krahinore.

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit: Presim nga qeveria e re në Serbi të respektojë marrëveshjet me Kosovën

O’Brien: E ardhmja e rajonit është futja e dy vendeve në tregun e përbashkët evropian dhe anëtarësimi në BE.

Ekspertët: Konflikti Kosovë-Serbi, një “bombë”në mes të Evropës

Revista gjermane “Cicero” i ka kushtuar një artikull rrjedhës së tensionuar të marrëdhënieve Kosovë-Serbi

Rama: Krenar për kontributin tonë, mbështesim Kosovën në zbatimin e marrëveshjes bazë me Serbinë

Kryeministri: Së shpejti do të shkoj në Prishtinë për të treguar personalisht mbështetjen time

Hovenier: Ne e mbështesim Kosovën si shtet të pavarur demokratik dhe sovran

Ambasadori amerikan në Kosovë ka vlerësuar se ka një hap pozitiv nga takimet e ndara të Albin Kurti dhe Aleksandër Vuçiç me liderët e shteteve kryesore të BE-së.

Ringjallja e dialogut, diplomatët perëndimorë vizitojnë Kosovën dhe Serbinë

Pesë diplomatë të Perëndimit nisin sot vizitat në Kosovë dhe Serbi, me një qëllim kryesor – ringjalljen e dialogut mes dy vendeve.

Sulmi serb në Banjskë, DASH: I koordinuar dhe i planifikuar

Departamentit Amerikan të Shtetit: të dalin para drejtësisë përgjegjësit

Rama: Dialogu Kosovë-Serbi të ngrihet në nivelin e një konference ndërkombëtare

Rama: Më shumë se kurrë më parë nevojitet një format i ri i dialogut të normalizimit