Rama: Dialogu Kosovë-Serbi të ngrihet në nivelin e një konference ndërkombëtare

Rama: Më shumë se kurrë më parë nevojitet një format i ri i dialogut të normalizimit


Kryeministri Edi Rama lidhur me situatën Kosovë-Serbi theksoi sot se, “më shumë se kurrë më parë nevojitet një format i ri i dialogut të normalizimit, me bisedime të pandërprera, në një konferencë të nivelit më të lartë ndërkombëtar”.

Rama tha se “nëse kohë përpara këtyre zhvillimeve kaq dramatike e kam thënë dhe kërkuar disa herë publikisht, zyrtarisht në instancat më të larta të komunitetit euroatlantik,

se formati i dialogut të normalizimit duhej ngritur në nivelin e një konference të normalizimit, me planin frako-gjerman si udhërrëfyes në tryezën e bisedimeve të pandërprera,

ndërsa përfaqësimi i BE dhe i komunitetit euroatlantik në dialog, duhej ngritur edhe ai në nivelin më të lartë me Francën dhe Gjermaninë në Konferencë në nivelin e Presidentit dhe të Kancelarit, si bashkautore të këtij plani,

sot besoj është e qartë për të gjithë të minimalisht formati i derisotëm i Brukselit, ku “venë e vijnë” dy burra nga këtej dhe “hyjnë e dalin” dy burra atje, nuk ka më asgjë për t’i ofruar paqes në këtë situatë të re”.

Lexo më shumë nga

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.

Global 360

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Rutte-s me Kosovën ndër vite

Sekretarët e përgjithshëm të NATO-s zgjidhen me konsensus nga të 32 vendet anëtare.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.