Xhaçka: Shqipëria, sërish surprizuese në “The Guardian Travel”

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka ndau sot shkrimin e The Guardian travel”“, ku Shqipëria konsiderohet vendi i surprizave.

Xhaçka pret Roswall: Suedia mbështetet Shqipërinë në rrugëtimin drejt BE-së

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka priti ministren e Suedisë për Çështjet e Bashkimit Evropian, Jessica Roswall.

Xhaçka, vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut

Ministrja Xhaçka do të marrë pjesë në takimin informal ministerial të Kartës së Adriatikut A5

Xhaçka: OSBE është një histori suksesi në Shqipëri!

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka takim me Sekretaren e Përgjithshme të OSBE, Helga Schmid

Presidenca e OSBE-së, Xhaçka: Faktori shqiptar, faktor në Maqedoninë e Veriut

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka takim me ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani.

Shqipëria dhe Britania e Madhe miratojnë Këshillin e Përbashkët të Partneritetit

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka dhe Përfaqësuesja e Mbretërisë së Bashkuar për Evropën dhe Amerikën, Wendy Morton, ranë dakord sot në Tiranë për të mbajtur mbledhje të rregullta të Këshillit të Përbashkët të Partneritetit, duke nisur nga fillimi i vitit 2022

Forumi “Tirana Connectivity”, Xhaçka: Ballkani i hapur, mënyra e vetme që rajoni të njohë zhvillim!

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në edicionin e 7-të të ‘Tirana Connectivity Forum’,

Ministrja Xhaçka: Asnjë plan për qendër strehimi të azilantëve nga vende të treta në Shqipëri

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, hedhur poshtë lajmin e publikuar në mediat britanike se në Shqipëri mund të ngrihet një qendër për strehimin e azilantëve nga vende të treta.

Olta Xhaçka dhe Yuri Kim inaugurojnë “Shtëpinë Ryerson”

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka dhe ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim, kanë inauguruar rezidencën e ambasadorit amerikan me emrin “Shtëpia Ryerson”, në nderim të ambasadorit të parë amerikan në Tiranë, Uilliam Rajerson.

Olta Xhaçka takon Sekretarin e Përgjithshëm të OKB, Antonio Guterres

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, dhe delegacioni shqiptar, në përbërje të të cilit ishin Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi dhe ambasadorja e Shqipërisë në OKB, Besiana Kadare u pritën nga Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres.