Shqipëria dhe Britania e Madhe miratojnë Këshillin e Përbashkët të Partneritetit

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka dhe Përfaqësuesja e Mbretërisë së Bashkuar për Evropën dhe Amerikën, Wendy Morton, ranë dakord sot në Tiranë për të mbajtur mbledhje të rregullta të Këshillit të Përbashkët të Partneritetit, duke nisur nga fillimi i vitit 2022


Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka dhe Përfaqësuesja e Mbretërisë së Bashkuar për Evropën dhe Amerikën, Wendy Morton, ranë dakord sot në Tiranë për të mbajtur mbledhje të rregullta të Këshillit të Përbashkët të Partneritetit, duke nisur nga fillimi i vitit 2022.

Angazhimi për Këshillin e Përbashkët të Partneritetit shënon një zhvillim të rëndësishëm pozitiv në marrëdhëniet MB-Shqipëri dhe i lejon të dyja vendet të mbajnë dhe të ndërtojnë bashkëpunimin e ngushtë aktual në një gamë të gjerë fushash, përfshirë këtu dialogun politik dhe përpjekjet e përbashkëta për tregtinë dhe investimet, të drejtat e njeriut, sigurinë, kulturën dhe ndryshimet klimatike.

“Vendimi për të mbajtur mbledhjen e pare të Këshillit të Partneritetit në 2022 konfirmon mbështetjen e Britanisë për axhendën ndërkombëtare dhe të reformave të Shqipërisë, për tregtinë, të drejtat e njeriut dhe arsimin.Mbretëria e Bashkuar angazhohet të ndërtojë një marrëdhënie më të afërt me Shqipërinë dhe Ballkanin Perëndimor”, tha Wendy Morton.

Sulmi kibernetik nga Irani, Shqipëria plan strategjik për sigurinë e informacionit

Autoritetet publikuan sot planin strategjik për sigurinë e informacionit, pas sulmit kibernetik të ardhur prej Iranit

Global 360

A do të ndikojë tërmeti në zgjedhjet e 14 majit në Turqi?

Erdogan ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme tre-mujore pas katastrofës së tërmetit vdekjeprurës.

Diplovista

Ambasadori Alastair King-Smith: Shqipëria historikisht është lidhur me Mbretërinë e Bashkuar

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar Alastair King-Smith, në një intervistë mbrëmjen e sotme për Grida Dumën në “Top Story”, ka…

Gjeopolitika

Erdogan: Nuk ka anëtarësim në NATO për Suedinë!

Deklarata e vjen pas protestës së mbajtur në Stokholm, ku u dogj edhe një kopje e Kuranit, librit të shenjtë…

OPED

“Serbia 2022”, në gjunjë nga Moska dhe barikadat antiperëndimore!

Gjeneral Piro Ahmetaj është ekspert për SK, Rajonin dhe NATO, Zv/Pesident i Këshillit të Atlantikut dhe Ish: Këshilltar i Presidentit të…

Profil

Mit’hat Frashëri, avokati i shquar i Shqipërisë

Kemi marrë nga një shqiptar i Amerikës, Z. Lumo Skëndo, një thirrje në favor të pavarësisë së vendit të tij…

Masmedia

Si shpëtoi për 30 vjet Matteo Messina Denaro, kryemafiozi i Cosa Nostra

Kreu i Cosa Nostra-s dhe i arratisuri kryesor italian nuk gjendej prej 30 vitesh, edhe pse tashmë diheshin shumë gjëra…