Xhaçka pret Roswall: Suedia mbështetet Shqipërinë në rrugëtimin drejt BE-së

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka priti ministren e Suedisë për Çështjet e Bashkimit Evropian, Jessica Roswall.


Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka priti sot në takim ministren e Suedisë për Çështjet e Bashkimit Evropian, Jessica Roswall.

Në një postim në rrjetet sociale, Xhaçka theksoi se në fokus të diskutimeve ishte procesi i integrimit të Shqipërisë në BE.

Xhaçka theksoi se ministrja Roswall garantoi mbështetjen e Suedisë për Shqipërinë në procesin e integrimit evropian.

“Kënaqësi të mirëprisja në Tiranë, ministren e Suedisë për Çështjet e Bashkimit Evropian, Jessica Roswall për të diskutuar mbi procesin e integrimit Evropian të Shqipërisë dhe Ballkanit Perëndimor. Mirënjohje Suedisë për mbështetjen e dhënë ndaj Shqipërisë në rrugëtimin tonë drejt BE-së. Ndamë të njëjtin mendim se integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE mbetet vendimtar për sigurinë e rajonit dhe Evropës”, shkruan Xhaçka. /ATSH

Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Global 360

Osmani i uron fitoren presidentit të Turqisë, Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e zgjedhjeve presidenciale.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.