Xhaçka: OSBE është një histori suksesi në Shqipëri!

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka takim me Sekretaren e Përgjithshme të OSBE, Helga Schmid


Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka ka zhvilluar sot një takim me Sekretaren e Përgjithshme të OSBE, Helga Schmid.

Pas takimet ministrja Xhaçka dhe Schmid zhvilluan një konferencë të përbashkët për shtyp.

Xhaçka theksoi se, OSBE mbetet një partner i besuar dhe i rëndësishëm për Shqipërinë.

“OSBE ka një histori të gjatë në Shqipëri, që fillon në vitin e mbrapshtë 1997, por ajo mbetet ende sot, edhe pse Shqipëria është një realitet krejt tjetër nga ai i 97, një partner i besuar dhe i rëndësishëm për Shqipërinë që jep një kontribut të rëndësishëm në një sërë kauzash e reformash në vendin tonë”, tha ministrja.

Xhaçka informoi se, një nga temat kryesore të bisedës tonë ishte agresioni i paligjshëm rus kundër Ukrainës.

Ministrja u shpreh se, “konfirmuam edhe një herë qëndrimin e Shqipërisë ndaj agresionit të paligjshëm të Rusisë kundër Ukrainës. Ndamë pikëpamjen e përbashkët se sot më shumë se kurrë, OSBE nevojitet në Ukrainë. Në këtë kontekst, i jemi bashkuar edhe Programit të Mbështetjes së OSBE-së për Ukrainën sepse ajo që ndodh në Ukrainë, ka pasur implikimet e saj në të tre dimensionet e Organizatës”.

Xhaçka theksoi se, Shqipëria ka luajtur një rol të rëndësishëm diplomatik në Këshillin e Sigurimit dhe kudo që ka pasur një zë, për të mbështetur Ukrainën e për të izoluar Rusinë.

“Ne jemi anëtarë aktivë të grupit të Miqve për Llogaridhënie në Ukrainë, dhe kemi mbështetur e financuar “Mekanizmin e OSBE-së për Moskën”, si instrument i rëndësishëm në dokumentimin e provave, për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë në të ardhmen”, u shpreh ministrja.

Xhaçka tha se, këtë vit rajoni ynë ka një rol të posaçëm në OSBE pasi Maqedonia e Veriut është kryesuesja e radhës e OSBE-së për vitin 2023, çka padyshim e sjell rajonin dhe zhvillimet në të, në fokusin e Organizatës edhe më shumë se zakonisht.

Në fund ministrja i shprehu Schmid vlerësimin për kontributin që ajo dhe organizata nën drejtimin e saj kanë dhënë në avancimin e barazisë gjinore dhe të Axhendës Gratë, Paqja dhe Siguria.

Ajo tha se, këto tema janë edhe prioritete të Shqipërisë në politikën e saj të jashtme dhe gjatë mandatit të saj në Këshillin e Sigurimit.

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…