Xhaçka: Shqipëria, sërish surprizuese në “The Guardian Travel”

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka ndau sot shkrimin e The Guardian travel”“, ku Shqipëria konsiderohet vendi i surprizave.


Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka ndau sot shkrimin e “The Guardian travel”, ku Shqipëria konsiderohet vendi i surprizave.

Xhaçka u shpreh se Shqipëria zë përsëri një vend të veçantë në “The Guardian travel” dhe këtë herë ka qenë shkrimtari polak, Jacob Mikanowski, i cili e nisi udhëtimin tij për në Shqipëri me pritshmëri të ulëta dhe e përfundoi atë i mahnitur dhe i dashuruar me traditën, kulturën dhe natyrën e bukuritë evendit.

“Shqipëria është një nga vendet e pakta ku trashëgimia historike e kulturore nuk është vetëm një kujtim, por një realitet i gjallë. Kjo më dha shpresë, jo vetëm për Ballkanin, por për Evropën në tërësi”, citon ajo shkrimin e Mikanowskit.

Xhaçka u shpreh se në artikullin e tij ai përshkruan me detaje historinë, kulturën, Alpet, objektet e kultit, sazet si dhe mikpritjen e ngrohtë që karakterizon shqiptarët.

“‘Shqipëria, vendi i surprizave përfundon artikullin e tij Jacob Mikanowski, duke i ftuar të gjithë vizitorët e huaj të vizitojnë këtë vend kaq mahnitës’”, shkruan ministrja

"Shqipëria 🇦🇱🦅 është një nga vendet e pakta ku trashëgimia historike e kulturore nuk është vetëm një kujtim, por një…

Posted by Olta Xhacka on Friday, May 19, 2023

Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Global 360

Osmani i uron fitoren presidentit të Turqisë, Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e zgjedhjeve presidenciale.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.