Osmani në Portugali takohet me homologun De Sousa

Në 15-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani u prit sot në takim në Lisbonë nga homologu i saj portugez Marcelo Rebelo de Sousa.

Aksident ajror në Mesdhe, vdesin pesë ushtarë amerikanë

Helikopteri i tyre u rrëzua “gjatë një misioni rutinë të furnizimit me karburant në fluturim

Meloni: Marrëveshja me Tiranën është një model edhe për vende të tjera të BE-së

Shqipëria do të bashkëpunojë me forcat e saj policore për sigurinë dhe mbikëqyrjen e jashtme të strukturave. ​

Raporti i KE, Kosova pa viza nga 1 Janari

Ndonëse ishte marrë vendim para shumë muajsh, publikimi i raportit të progresit rikonfirmon se nga 1 Janari qytetarët e Kosovës mund të lëvizin lirshëm pa viza në vendet anëtare të BE-së

Forumi i Paqes në Paris, Kurti takon Macron

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është pritur sonte në takim nga presidenti francez Emmanuel Macron.

Koncesionet, portugezët kërkojnë dorëheqjen e Kryeministrit

Në Portugali kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit Antonio Costa, i cili akuzohet për korrupsion

Raporti i KE-së për Kosovën: Duhet bërë më shumë për dialogun, sfidë mbetet kriza në veri

KE: Kosova ka progres të limituar në pothuajse të gjitha pikat që shqyrton Komisioni Evropian në raportin e progresit.

BE, mbështetje prej 6 miliardë euro për Ballkanin Perëndimor

2 miliardë euro do të përbëhen nga grantet dhe 4 miliardë euro nga kredi të privilegjuara.

Kurti-Përlaskaj bisedojnë mbi rolin e komunitetit shqiptar në Kroaci

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur sot në takim deputeten shqiptare në Kuvendin e Kroacisë, Ermina Lekaj-Përlaskaj.

Raporti i OKB-së: Po rrezikohet e ardhmja e planetit

Sipas një raporti të ri të OKB-së, njerëzit po i shfrytëzojnë tejmase burimet natyrore duke rrezikuar të shkaktojnë dëme të pakthyeshme për njerëzimin dhe planetin