Raporti i OKB-së: Po rrezikohet e ardhmja e planetit

Sipas një raporti të ri të OKB-së, njerëzit po i shfrytëzojnë tejmase burimet natyrore duke rrezikuar të shkaktojnë dëme të pakthyeshme për njerëzimin dhe planetin

Hovenier: Ne e mbështesim Kosovën si shtet të pavarur demokratik dhe sovran

Ambasadori amerikan në Kosovë ka vlerësuar se ka një hap pozitiv nga takimet e ndara të Albin Kurti dhe Aleksandër Vuçiç me liderët e shteteve kryesore të BE-së.

Deklarata provokuese e Dodik, reagon ambasadori i SHBA-ve në Bosnjë dhe Hercegovinë

Kryediplomati amerikan: SHBA-ja nuk do të qëndrojë duarkryq ndërsa Dodik dhe miqtë e tij politikë përpiqen të copëtojnë strukturën e BiH

Erdogan: Jemi krenarë që sot festojmë 100-vjetorin e Republikës sonë

Presidenti i Republikës së Türqisë, Recep Tayyip Erdogan ka shkruar një mesazh urimi me rastin e 100-vjetorit të Republikës së Turqisë.

Osmani në OKB: Të merren masa ndaj Serbisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në fjalën e saj në seancën e mbajtur të Këshillit të Sigurimit në OKB, është ndalur në çështjen kryesore që përshkallëzoi tensionet mes Prishtinës dhe Beogradit

Erdoğan nënshkruan protokollin për anëtarësimin e Suedisë në NATO

Presidenti i Türkiyes, Recep Tayyip Erdoğan, nënshkroi protokollin për anëtarësimin e Suedisë në NATO.

Meloni: Mbrojmë të drejtën e Izraelit për ekzistencë

Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni takon homologun e saj izraelit, Benjamin Netanyahu.

Ringjallja e dialogut, diplomatët perëndimorë vizitojnë Kosovën dhe Serbinë

Pesë diplomatë të Perëndimit nisin sot vizitat në Kosovë dhe Serbi, me një qëllim kryesor – ringjalljen e dialogut mes dy vendeve.

Biden: Mbështetja për Izraelin dhe Ukrainën jetike për sigurinë e Shteteve të Bashkuara

Presidenti Biden tha se Shtetet e Bashkuara duhet të angazhohen më thellë lidhur me dy konfliktet e huaja

KFOR rrit praninë ushtarake në kufi me Serbinë, mbërrijnë trupa shtesë nga Britania e Rumania

KFOR ka njoftuar se 200 ushtarë britanikë dhe më shumë se 13O nga Rumania kanë mbërritur në Kosovë, duke rritur praninë e trupave në kufi me Serbinë.