“Kathimerini”: Pushime në Rivierën Shqiptare

Plazhet shqiptare po tërheqin gjithnjë e më shumë vizitorë, sipas së përditshmesgreke “Kathimerini”.


Plazhet shqiptare po tërheqin gjithnjë e më shumë vizitorë, të cilët shijojnë bregdetin e larmishëm të vendit fqinj, atraksionet historike dhe infrastrukturën turistike gjithnjë në rritje, sipas një artikulli të botuar në të përditshmen greke “Kathimerini”.

Gjatë viteve të fundit brigjet shqiptare po shfaqen gjithnjë e më shumë si në guidat turistike ashtu edhe në rrjetet sociale të udhëtarëve.

Vendi fqinj tentoi një riemërtim të produktit të tij të udhëtimit, i cili përfshinte listime dhe homazhe në mediat ndërkombëtare si dhe prishjen e ndërtesave përpara plazheve, në mënyrë që ato të bien në sy.

Rezultati ishte shumëfishimi i fluturimeve nga vendet evropiane drejt Shqipërisë.

Madje shumë prej tyre kombinojnë një turne në bregdetin shqiptar me një vizitë në Korfuz dhe në Greqinë perëndimore.

Infrastruktura e mikpritjes është përmirësuar, me resorte me pesë yje që tashmë funksionojnë pranë bregut, ndërsa atraksionet e brendshme janë vlerësuar në mënyrë sistematike.

Saranda dhe Ksamili, pikërisht përballë Korfuzit, Himara dhe fshati aty pranë Dhërmiu janë pikat kryesore që mbledhin vizitorët në anën jugore të vendit.

Në Ksamil do të shijoni plazhet e shumta dhe ujërat blu që ngjajnë shumë me ato të Korfuzit fqinj.

Shumica e plazheve janë të organizuara, kanë rërë të imët të bardhë dhe ujëra të pastra kristal.

Në gjirin e Ksamilit ka edhe tre ishuj ku mund të shkoni me varkë .

Në një distancë prej vetëm 5 kilometrash nga Ksamili ndodhet Parku Arkeologjik Kombëtar i Butrintit, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Këtu ndodhet qyteti antik grek me të njëjtin emër, i cili u pushtua nga romakët dhe më vonë nga venedikasit.

Ndër monumentet e ruajtura janë teatri antik grek, banjat romake dhe shenjtërorja e Asklepit.

Më në veri, Saranda konsiderohet kryeqyteti i Rivierës jugore Shqiptare.

Qyteti me 40 000 banorë ofron hotele, restorante, kafene dhe bare.

Pranë tij ndodhen plazhet e bukura si “Plazhi i Pasqyrave” dhe më në veri Krorëza dhe Lukova.

Në një distancë prej 17 kilometrash në jug të Himarës, fshati Borsh ka një plazh mbresëlënës që shtrihet rreth 5 kilometra.

I madh është edhe plazhi i Dhërmiut, 19 kilometra pas Himarës (3 kilometra).

Duke u nisur drejt veriut, ia vlen të shkoni pak më larg nga vija bregdetare për të vizituar Parkun Kombëtar të Llogorasë.

Ndërsa vozitni do të futeni më thellë në pyjet e dendura, madje edhe në livadhe alpine, pasi maja më e lartë e Malit të Çikës arrin 2045 metra.

Në Vlorë, porti i dytë më i madh i Shqipërisë pas Durrësit, eksploroni rrugët e ngushta të qytetit të vjetër, ku do të gjeni shumë kafene dhe restorante.

“Kuzum Baba” – e vendosur në një kodër mbi qytetin e Vlorës – është një vend i famshëm për pamjen nga deti.

Shumë vizitorë mblidhen edhe “Xhaminë e Muradies”, e ndërtuar në shekullin e XVI.

Vlora është vetëm 153 kilometra nga kufiri grek dhe ju mund të shijoni Rivierën e famshme Fhqiptare, të paktën në pjesën jugore të saj.

Akomodimi

Në të gjithë Rivierën Shqiptare ka qindra mundësi akomodimi, pranë detit ose në brendësi.

Çmimet janë mjaft të përballueshme, por sigurisht në korrik dhe gusht janë më të shtrenjta se në muajt e tjerë.

Për shembull, “Hotel Olive” – Vlorë – ndodhet shumë afër detit dhe gjithashtu Parkut Arkeologjik të Amantias.

Në Sarandë bie në sy “Hoteli Yacht Premium” përballë portit dhe “Hotel Oasis”.

Në Himarë, “Artis Blue Relax” ofron dhoma moderne dhe elegante buzë detit, ndërsa në Vlorë, “Hotel Mazarine” ju mundëson dhoma me pamje nga deti dhe një qendër Spa.

(Marrë nga ATSH)

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA