Qendra e djathtë shpall fitoren e zgjedhjeve për Parlamentin Evropian

Qendra e djathtë e BE-së festoi fitoren pas rezultateve të përkohshme për zgjedhjet e Parlamentit Evropian


Qendra e djathtë e BE-së festoi fitoren pas rezultateve të përkohshme për zgjedhjet e Parlamentit Evropian dhe rriti shanset e presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen për një mandat të dytë, në një votim që pa gjithashtu një rritje të së djathtës ekstreme.

“Sot është një ditë e mirë për EPP”, tha von der Leyen, ndërsa parashikimet fillestare u publikuan dje në mbrëmje vonë, duke iu referuar grupit të saj të qendrës së djathtë të Partisë Popullore Evropiane (EPP).

Von der Leyen tha se do të punonte me grupet politike nga qendra e majtë dhe liberalët që e mbështetën fillimisht për të fituar riemërimin.

EPP fitoi 184 vende në Parlamentin Evropian, sipas rezultateve të fundit të përkohshme nga legjislatura e BE-së, duke e bërë atë grupin më të madh me një diferencë komode, e ndjekur nga socialistët dhe demokratët e qendrës së majtë (S&D) me 139.

Partitë liberale megjithatë ranë nga 102 vende në 80 vende, ndërsa partitë e gjelbra gjithashtu parashikohet të humbasin një numër të madh vendesh në Parlamentin Evropian, nga 71 në 52.

Të dy grupet janë burime të rëndësishme të mbështetjes për Von der Leyen në një votim të mundshëm konfirmimi në Parlamentin Evropian.

Zgjedhjet në mbarë kontinentin për Parlamentin Evropian patën ditën e tyre të fundit të votimit të dielën, në një sondazh që pa rreth 360 milionë njerëz në 27 shtetet anëtare të BE-së që kishin të drejtë të votonin për katër ditë.

Në legjislaturën e BE-së kishte 720 vende për t’u rrëmbyer, që do të thotë se Von der Leyen ka nevojë për 361 vende për një shumicë.

EPP, S&D dhe liberalët së bashku ishin parashikuar të kishin mbi 400 vota.

Rezultatet paraprake treguan gjithashtu se e djathta ekstreme bëri kthime të rëndësishme në Gjermani, Francë dhe Itali.

Partitë në grupet e ekstremit të djathtë në Parlamentin Evropian, nga Identiteti dhe Demokracia (ID) dhe grupet e Konservatorëve dhe Reformistëve Evropianë (ECR), morën rreth 131 vende, një fitim prej 13 vendesh krahasuar me zgjedhjet e fundit në 2019.

Ndërsa kjo rritje është modeste, në nivel kombëtar ndikimet e votimit zgjedhor të Parlamentit Evropian janë tashmë të dukshme.

Alternativa e ekstremit të djathtë për Gjermaninë (AfD) fitoi përpara partisë së kancelarit gjerman Olaf Scholz.

Në Francë, presidenti francez Emmanuel Macron vendosi të shpërndajë parlamentin, duke shpallur zgjedhje të reja kombëtare, pasi partia e tij humbi nga ekstremi i djathtë, i udhëhequr nga Marine Le Pen.

Von der Leyen veçanërisht nuk kërkoi menjëherë mbështetje nga partitë më të krahut të djathtë ekstrem.

(Marrë nga ATSH(

Lexo më shumë nga

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1