Mbështetja e NVM-ve, Gonxhja vizitë në kompaninë hungareze “Garantiqa Hitelgarancia Zrt”

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja zhvilloi një vizitë në kompaninë hungareze “Garantiqa Hitelgarancia Zrt”, e themeluar në vitin 1992 për të mbështetur ndërmarrjet e vogla dhe të mesme.


Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja zhvilloi një vizitë në kompaninë hungareze “Garantiqa Hitelgarancia Zrt”, e themeluar në vitin 1992 për të mbështetur ndërmarrjet e vogla dhe të mesme.

Vizita u fokusua në shkëmbimin e përvojave dhe praktikave më të mira për mbështetjen e SME-ve dhe inovacionit në sektorin ekonomik.

Deri tani kjo kompani ka kontribuar në mbi 400 000 transaksione kredie e garancish.

Qëllimi kryesor i kompanisë është përmirësimi i zhvillimit të sektorit të ndërmarrjeve të vogla e të mesme vendase duke ofruar garanci për kredi, sigurime, si dhe transaksione leasing dhe faktoring.

“Përpjekjet e “Garantiqa Hitelgarancia Zrt” për të mbështetur bizneset e vogla dhe të mesme përmes garancive financiare, janë një model i qëndrueshëm zhvillimi ekonomik. Kjo vizitë u fokusua tek rëndësia e marrëdhënieve të forta ndërmjet institucioneve financiare shtetërore dhe biznesit, për të ndihmuar në ndërtimin e një mjedisi të favorshëm për zhvillimin e NVM-ve dhe rritjes së punësimit e qarkullimit tregtar”, u shpreh ministri Gonxhja.

Gjatë vizitës dyditore në Budapest, ministri Gonxhja zhvilloi një sërë takimesh në në institucione financiare, si dhe u takua me ministrin e Ekonomisë Kombëtare të Hungarisë, Márton Nagy.

Gonxhja po ashtu zhvilloi takime me tre sekretarë shteti të Ministrisë për Ekonominë Kombëtare, fokusuar tek politikat, reformat dhe strukturat hungareze, projektet dhe programet kryesore sektoriale.

Gjatë takimeve me autoritetet hungareze, ministri Gonxhja vuri theksin në faktin se Shqipëria është e hapur për të mirëpritur sipërmarrësit hungarez. Sektorët janë të shumtë, dhe qeveria shqiptare, nënvizoi Gonxhja, po krijon lehtësira të mëdha për tërheqjen dhe mbështetjen e investitorëve të huaj. (Marrë nga ATSH)

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1