Ambasadori Atay pret Presidentin e International Watercolors Society, Atanur Dogan

Ambasadori i Turqisë në Shqipëri, Tayyar Kağan Atay, priti piktorët turq Atanur Dogan dhe Levent Oyluçtarhan.


Ambasadori i Turqisë në Shqipëri, Tayyar Kağan Atay, priti në një takime kortezie, piktorin e mirënjohur turk, Atanur Dogan, njëherësh edhe President i International Watercolors Society (IWS), që ka në gjirin e saj mbi 142 degë në gjithë botën, përfshirë edhe IWS Albania, si dhe piktorin tjetër turk, Levent Oyluçtarhan.

Bashkëbisedimi u fokusua në rolin e artit në fuqizimin e marrëdhënieve kulturore midis Turqisë dhe Shqipërisë.

Ambasadori Atay vlerësoi pjesëmarrjen e tyre në Festivalin Ndërkombëtat të Akuarelit të organizuar nga VizArt dhe IWS Albania dhe të zhvilluar në Tiranë, Lushnjë dhe Ersekë, së bashku me piktorë shqiptarë dhe ndërkombëtarë nga Kina, Peruja, Bullgaria, Ukraina, Koreja e Jugut, etj.

Presidenti Dogan i dhuroi ambasadorit turk një album katalog të veprimtarisë artistike të realizuar nga International Watercolors Society (IWS), në Turqi dhe mbarë botën.

I pranishëm ishte dhe botuesi i gazetës online “Tirana Diplomat”, Dash Frasheri.

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.