Dita e Europës, ambasada amerikane: Të përkushtuar ndaj vlerave të përbashkëta

Ambasada e SHBA-së në Tiranë uroi sot Ditën e Europës, ndërsa siguroi se SHBA qëndron e përkushtuar në mbështetjen ndaj vlerave të përbashkëta demokratike dhe prosperitetit të ndërsjellë.


Ambasada e SHBA-së në Tiranë uroi sot Ditën e Europës, ndërsa siguroi se SHBA qëndron e përkushtuar në mbështetjen ndaj vlerave të përbashkëta demokratike dhe prosperitetit të ndërsjellë.

Ambasada e SHBA-së ndau deklaratën e Sekretarit të Shtetit Antony Blinken në Ditën e Europës, duke theksuar se “sot, ne festojmë unitetin dhe lidhjet e qëndrueshme mes Shteteve të Bashkuara dhe Europës.

“Gëzuar Ditën e Europës miqve tanë në mbarë Europën! Sot, ne festojmë unitetin dhe lidhjet e qëndrueshme mes Shteteve të Bashkuara dhe Europës. Ne qëndrojmë të përkushtuar në mbështetjen tonë ndaj vlerave të përbashkëta demokratike dhe prosperitetit të ndërsjellë. Urime miqve tanë europianë. Për bashkëpunimin e vazhdueshëm, miqësinë, dhe një të ardhme të ndritur së bashku”, thuhet në mesazhin e ambasadës së SHBA-së në Tiranë.

Në deklaratën e tij, Sekretari i Shtetit Blinken u shpreh se “ndërsa festojmë Ditën e Evropës, ne festojmë gjithashtu partneritetin midis Shteteve të Bashkuara dhe Evropës”.

“Ne jemi krenarë që qëndrojmë së bashku teksa ndihmojmë Ukrainën të mbrohet, të mbështesim popullin ukrainas dhe të mbajmë Rusinë përgjegjëse për agresionin e saj. Ne jemi të nderuar t’u bashkohemi aleatëve dhe partnerëve evropianë ndërsa shënojmë 75-vjetorin e NATO-s dhe formojmë të ardhmen e Aleancës sonë. Ne jemi të përkushtuar në mbështetjen tonë të vlerave të përbashkëta demokratike dhe prosperitetit të ndërsjellë ekonomik. Pa dyshim, marrëdhënia jonë transatlantike është më e fortë se kurrë”, u shpreh Blinken.

Lexo më shumë nga

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.