Përvjetori i Revolucionit Grek, ambasadorja Kamitsi: Simbol i përjetshëm i një kombi

Ambasada e Greqisë në Shqipëri festoi 203-vjetorin e Revolucionit Grek të 1821-shit. Merr pjesë Presidenti Begaj.


Ambasada e Greqisë në Shqipëri festoi 203-vjetorin e Revolucionit Grek të 1821-shit.

“Një ngjarje që mbetet më aktuale se kurrë dhe është simbol i përjetshëm i një kombi për të fituar Pavarësinë, Lirinë dhe Entitetin e tij shtetëror”, e cilëso ambasadorja Konstantina Kamitsi.

Morën pjesë edhe Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, si dhe të ftuar nga diplomacia, politika, religjionet, etj.

POSTIMI I AMBASADËS GREKE

Dje nderuam 203 vjetorin e Revolucionit Grek 🇬🇷 të 1821-shit, “një ngjarje që mbetet më aktuale se kurrë dhe është simbol i përjetshëm i një kombi për të fituar Pavarësinë, Lirinë dhe Entitetin e tij shtetëror”, siç theksoi në fjalën e saj Ambasadorja e Greqisë, znj. Konstantina Kamitsi.

Ambasada e 🇬🇷 në 🇦🇱 organizoi koncert të Orkestrës Popullore të Mikis Theodorakis në Qendrën Kulturore të Katedrales Orthodhokse të Tiranës, me Orkestrën dhe interpretuesit Vasilis Lekka dhe Saveria Margiola duke na dhuruar momente të paharrueshme.

Presidenti i Republikës së 🇦🇱 z. Bajram Begaj nderoi me praninë e tij pritjen që pasoi, e cila u organizua nga ambasadorja e Greqisë dhe ku morën pjesë përfaqësues të trupit diplomatik, zyrtarë shqiptarë, biznesmenë dhe artistë.

Falenderojmë përzemërsisht të gjithë kontribuesit e të dy eventeve dhe veçanërisht të gjithë miqtë që na nderuan me praninë e tyre, duke treguar me vepra dashurinë e tyre për Greqinë dhe rëndësinë që i kushtojnë miqësisë së dy popujve fqinjë, grek dhe shqiptar.

📌Χθες τιμήσαμε την 203η επέτειο από την Ελληνική 🇬🇷 Επανάσταση του 1821, «ένα γεγονός που παραμένει πιο επίκαιρο από…

Posted by Greece in Albania-Greqia në Shqipëri on Tuesday, March 26, 2024

Filmi i regjisorit shqiptar Gentian Koçi shfaqet tashmë në Greqi!

“A cup of coffee and new shoes on” është një bashkëprodhim mes Shqipërisë, Portugalisë, Greqisë dhe Kosovës

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Filmi i regjisorit shqiptar Gentian Koçi shfaqet tashmë në Greqi!

“A cup of coffee and new shoes on” është një bashkëprodhim mes Shqipërisë, Portugalisë, Greqisë dhe Kosovës