Ambasadorja Hajdaraga mbjell bredhin shqiptar në Athinë

Ky aktivitet në kuadër të Ditës Botërore të Pyjeve u zhvillua nën kujdesin e Presidentes së Greqisë, Katerina Sakellaropoulou.


Në kuadër të Ditës Botërore të Pyjeve, Ambasadorja e Shqipërisë Luela Hajdaraga mori pjesë në aksionin simbolik të mbjelljes së pemëve që u zhvillua në Parkun Kombëtar të Parnithës, me iniciativën e Presidentes së Republikës Greke, Katerina Sakellaropoulou.

Ky aktivitet, i cili u zhvillua në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Pyjeve dhe Mjedisit Pyjor të Ministrisë së Mjedisit dhe Energjisë të Greqisë, bëri bashkë Ambasadore, arsimtarë, përfaqësues të Organizatës së Mjedisit Natyror dhe Ndryshimeve Klimatike, prindër dhe nxënës.

POSTIMI I AMBASADËS SHQIPTARE

Në kuadër të Ditës Botërore të Pyjeve, Ambasadorja e Shqipërisë znj. Luela Hajdaraga mori pjesë në aksionin simbolik të mbjelljes së pemëve që u zhvillua në Parkun Kombëtar të Parnithës, me iniciativën e Presidentes së Republikës Greke, znj. Katerina Sakellaropoulou.

Ky aktivitet, i cili u zhvillua në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Pyjeve dhe Mjedisit Pyjor të Ministrisë së Mjedisit dhe Energjisë të Greqisë, bëri bashkë Ambasadore, arsimtarë, përfaqësues të Organizatës së Mjedisit Natyror dhe Ndryshimeve Klimatike, prindër dhe nxënës të shkollës së 3-të Fillore të Agia Paraskevi, të cilët, nën udhëzimet e ekspertëve, mbollën së bashku me shumë dashuri fidanë bredhi, në një zonë të prekur nga zjarri në vitin 2007, e cila tashmë është në fazë rikuperimi.

Vijoi një informim nga Drejtoria e Përgjithshme e Pyjeve dhe Mjedisit Pyjor për rëndësinë e Parkut Kombëtar të Parnithës dhe mbrojtjen e tij, si dhe nga Shërbimi Zjarrfikës për ndërhyrjet dhe ndihmën ndërkombëtare në rastet e zjarreve. Takimi u zhvillua në Strehën Bafi, në prani të Presidentes së Republikës Greke, znj. Katerina Sakellaropoulou, Ministrit të Mjedisit dhe Energjisë, z. Theodoros Skylakakis dhe Sekretarit të Përgjitshëm të Pyjeve, z. Stathis Stathopoulos.

✅ Në kuadër të Ditës Botërore të Pyjeve, Ambasadorja e Shqipërisë znj. Luela Hajdaraga mori pjesë në aksionin simbolik…

Posted by Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Greqi on Tuesday, March 26, 2024

Gazheli: Porto Romano, pikë orientimi për tregun rajonal

Volumet e përpunuara për muajin prill, priten të arrijnë në 270 mijë tonë kargo të ngurta dhe në 120 mijë…

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Gazheli: Porto Romano, pikë orientimi për tregun rajonal

Volumet e përpunuara për muajin prill, priten të arrijnë në 270 mijë tonë kargo të ngurta dhe në 120 mijë…