Cillian Murphy fituesi i “Oscar” në “Oppenheimer

Aktori Cillian Murphy tashmë konsiderohet një peshë e rëndë e Hollivudit


Pas suksesit në “28 Days Later”, një film horror post-apokaliptik britanik i vitit 2002 me regji të Danny Boyle dhe shkruar nga Alex Garland, aktori Cillian Murphy tashmë konsiderohet një peshë e rëndë e Hollivudit pasi fitoi Oscar-in e tij të parë në filmin “Oppenheimer”, sipas BBC.

I vetëdijshëm për rolin e tij fitues si J. Robert Oppenheimer, fizikani teorik amerikan, puna e të cilit i dha njerëzimit potencialin për asgjësimin bërthamor, ia kushtoi çmimin “paqëbërësve”.

“Ishte gjë mirë për të, që e përdori atë moment për të vënë në dukje, se ne po jetojmë në një botë që është ndryshuar përgjithmonë nga ajo për të cilën bëhet fjalë”, tha prezantuesi i çmimeve “Oscar” në ITV, Jonathan Ross.

“Ky është një nga problemet që kam pasur me filmin, se ai e ka bërë atë njeri pa e detyruar audiencën të shikojë se çfarë ka bërë, edhe pse ai po kalonte atë ankth”, shtoi Ross.

Megjithëse pjesa e fillimit të filmit fokusohet në krijimin dhe zhvillimin e bombës atomike, momentet e fundit e shfaqin Oppenheimer duke u përballur me atë që ka bërë, ndërsa pajtohet me jetët e shumta të humbura si rezultat i punës së tij.

“Kjo është në fakt një histori shumë njerëzore”, tha Murphy në një intervistë për BBC muajin e kaluar.

“Dhe nëse mendoni për llojin e dilemave me të cilat ata po luftonin në atë kohë, ato janë lloji më i madh, më i thellë, më paradoksal, lloji më i rëndësishëm i dilemave morale me të cilat ne ende po luftojmë në botë”, tha Murphy.

Lexo më shumë nga

Gazheli: Porto Romano, pikë orientimi për tregun rajonal

Volumet e përpunuara për muajin prill, priten të arrijnë në 270 mijë tonë kargo të ngurta dhe në 120 mijë…

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Gazheli: Porto Romano, pikë orientimi për tregun rajonal

Volumet e përpunuara për muajin prill, priten të arrijnë në 270 mijë tonë kargo të ngurta dhe në 120 mijë…