Ambasada shqiptare, aktivitet për nder të mësuesve të gjuhës shqipe në Greqi

Certifikata Mirënjohje nga Ambasada për mësuesit. Ambasadorja Hajdaraga: Nuk jeni dhe nuk do të jeni kurrë vetëm!


Në kuadër të Ditës së Mësuesit, Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë zhvilloi një aktivitet për nder të mësuesve të kurseve të mësimit plotësues të gjuhës shqipe në Greqi.

Ambasadorja Hajdaraga bëri një prezantim të projekteve dhe aktiviteteve për mësimdhënien e gjuhës shqipe, me përfshirjen aktive të diasporës shqiptare në Greqi.

“Në këtë mision kaq të rëndësishëm nuk jeni dhe nuk do të jeni kurrë vetëm.”, tha ambasadorja Hajdaraga.

Aktiviteti u përshëndet nga Zëvëndës Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Artemis Malo.

Aktiviteti u përshëndet gjithashtu nga Joneda Dodaj, Diplomate e ngarkuar me Çështjet e Diasporës, Pjerin Lleshi, Kryetar i Lidhja e Mësuesve Shqiptarë në Greqi dhe pjesëmarrës të tjerë

POSTIMI I AMBASADËS SHQIPTARE

Në kuadër të Ditës së Mësuesit, Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë zhvilloi një aktivitet për nder të mësuesve të kurseve të mësimit plotësues të gjuhës shqipe në Greqi.

Me rastin e kësaj dite të shënuar, Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga uroi të gjithë mësuesit për 7 marsin dhe shprehu mirënjohje për rolin dhe kontributin e tyre të rëndësishëm në ruajtjen dhe promovimin e trashigimisë kulturore dhe identitetit kombëtar. “Në këtë mision kaq të rëndësishëm nuk jeni dhe nuk do të jeni kurrë vetëm.”, ajo është shprehur. Referuar shpalljes së ‘‘Vitit të Gjuhës Shqipe” Ambasadorja Hajdaraga bëri një prezantim të projekteve dhe aktiviteteve për mësimdhënien e gjuhës shqipe, me përfshirjen aktive të diasporës shqiptare në Greqi.

Aktiviteti u përshëndet nga Zëvëndës Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, znj. Artemis Malo dhe Drejtoresha e Qendra e Botimeve për Diasporën pranë Ministrisë së Arsimit dhe Sportit të Republikës së Shqipërisë, znj. Mimoza Hysa, të cilat shprehën urimet më të sinqerta për këtë festë me rëndësi madhore duke vlerësuar punën që mësuesit e diasporës në Greqi kryejnë në edukimin e brezit të ri dhe ruajtjen e gjuhës dhe kulturës shqiptare në Greqi.

Aktiviteti u përshëndet gjithashtu nga znj. Joneda Dodaj, Diplomate e ngarkuar me Çështjet e Diasporës, z. Pjerin Lleshi, Kryetar i Lidhja e Mësuesve Shqiptarë në Greqi, z. Jovan Mehilli, Kryetar Nderi i LMSHG, z. Iliaz Bobaj, Drejtor i shkollës shqipe ‘‘Naim Frashëri Patra’’, znj. Eriketa Qorlazja, mësuese pranë shtëpisë shqiptare ‘‘Porta’’ dhe koordiantore e LMSHG për Greqinë qëndrore, nga znj. Klarita Selmanaj, mësuese e gjuhës shqipe në Iraklio dhe koordinatore e LMSHG për ishujt e Greqisë, dhe nga znj. Lefteri Metkaj, mësuese e kurseve të mësimit plotësues të gjuhës shqipe në Rendi, Kipseli dhe Aspropirgo.

Në shenjë falenderimi dhe mirënjohjeje për kontributin e tyre të çmuar në edukimin dhe arsimimin ndër breza, mësuesve iu shperndanë Certifikata Mirënjohje nga Ambasada.

✅ Në kuadër të 𝗗𝗶𝘁𝗲̈𝘀 𝘀𝗲̈ 𝗠𝗲̈𝘀𝘂𝗲𝘀𝗶𝘁, Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë zhvilloi një aktivitet për nder të…

Posted by Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Greqi on Monday, March 11, 2024

Raporti i KE vlerëson punën e Gjykatës Kushtetuese

Komisioni Evropian ka publikuar raportin “Sundimi i Ligjit 2024”, për më shumë se 30 shtete në Evropës, mes të cilave…

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Raporti i KE vlerëson punën e Gjykatës Kushtetuese

Komisioni Evropian ka publikuar raportin “Sundimi i Ligjit 2024”, për më shumë se 30 shtete në Evropës, mes të cilave…