Ambasadori britanik: Parlamenti të jetë funksional!

King-Smith, intervistë për “Newsline” në ABC News, Politikanët shqiptarë duhet të punojnë për interesin qytetar.


Ambasadori i Britanisë së Madhe në Shqipëri, Alastair King Smith deklaroi sot se, parlamenti në vend duhet të jetë funksional.

Në një intervistë për “Newsline” në ABC News, Smith u shpreh se, politikanët shqiptarë duhet të punojnë për interesin qytetar.

Smith shtoi se, Britania e Madhe ka sanksionuar individë të caktuar dhe konfirmoi se me ta nuk do të ketë bashkëpunim.

“Është shumë e rëndësishme që parlamenti të funksionojë në interes të demokracisë dhe të qytetarëve. Kjo është përgjegjësi e opozitës, edhe gjithashtu e shumicës. Është e rëndësishme që të gjithë politikanët të punojnë së bashku me këtë qëllim. Kuvendi është institucioni kyç për të çuar përpara interesin qytetar. Kuvendi dhe komisionet duhet të funksionojnë. Ne kemi qasje të gjerë, nuk përcaktojmë grupe individësh. Ka vendime specifike për individë specifikë dhe për ata nuk angazhohemi. Me të tjerët duam dialog, duam angazhim. Nuk më përket mua të shprehem për politikën e brendshme”, tha ai.

“Nuk do të komunikoj emra të listës së personave “non grata”. Nuk mund të komentoj. Pozicioni ynë është shumë i qartë. Vendimet për “non grata” janë specifike për individë, nuk janë për grupime. Kemi angazhim me individë që nuk janë të përcaktuar të tillë”, theksoi Smith.

Ambasadori Smith gjithashtu deklaroi se, investimet britanike në vendin tonë, aktualisht janë fokusuar në veri.

Smith u shpreh se, investimet janë përqendruar në këtë zonë, pasi ka lidhje të shqiptarëve nga veriu i Shqipërisë, me shqiptarë në Britaninë e Madhe.

Sipas tij, Dhoma britanike e Tregtisë ka filluar punën për të zgjeruar tregtinë në të gjithë vendin.

“Keni të drejtë. Ka pasur përpjekje të mëdha për të rritur investimet në veri të Shqipërisë. Kemi parë më tepër përpjekje për të sjellë aftësitë e duhura te të rinjtë, për t’i mundësuar atyre të kenë mundësi të punojnë në mënyrë më të efektshme në Shqipëri, në çdo fushë që do të zgjedhin. British Council do të investojë në shkolla, do t’i angazhojmë edhe në sektorin privat. Nuk bëhet fjalë vetëm për veriun, Dhoma e Tregtisë ka filluar punën për të zgjeruar tregtinë në të gjithë vendin. Po përqendrohemi aktualisht në veri, kemi lidhje midis shqiptarëve në Britani dhe në atyre në Shqipërinë e Veriut. Do të jetë një zonë ku do të investojmë. Gjatë viteve në vijim do të shohim më tepër biznese që përfitojnë dhe sektorin kombëtar që angazhohet në veri. Besoj se është e rëndësishme për të ardhmen. Jemi në rrugën e duhur. Kemi qasje të plotë për investime, fokusin e kemi në veri”, theksoi ai.

Ambasadori i Britanisë së Madhe foli edhe për hapjen e bazës ajrore të NATO-s në Kuçovë.

Ai e konsideron një moment të madh për Shqipërinë, por edhe Evropën, hapjen e bazës ajrore të Kuçovës, e cila tanimë do të shërbejë si bazë taktike e NATO-s në vendin tonë.

Smith u shpreh se, vendi ynë ka qenë anëtare kyç e NATO-s, që prej anëtarësimit të saj në aleancën ushtarake, 15 vite më parë.

“Ky është një moment i madh për Shqipërinë dhe Evropën, tregon partneritetin gjithmonë e në rritje që kemi. Shqipëria ka qenë anëtare kyç e NATO-s, që prej fillimit, festojmë 15 vite të anëtarësimit të Shqipërisë dhe 75-vjetorin e NATO-s si organizatë. Kjo aleancë nuk ka qenë asnjëherë më e rëndësishme se tani. Ne e shohim këtë për shkak të agresionit rus kundër Ukrainës. Jam vërtet krenar për përfaqësuesit e Mbretërisë së Bashkuar që shërbejnë në Shqipëri, në një moment që Shqipëria luan një rol kaq të rëndësishëm në NATO për Evropën dhe për të gjithë botën”, theksoi ai.

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA