Gonxhja: Vizita e Blinken konfirmoi Shqipërinë si partnerin strategjik të SHBA në Ballkanin Perëndimor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja reagon në lidhje me vizitën e Blinken në Tiranë.


“Vizita zyrtare e Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, shënoi një moment të rëndësishëm në historinë e bashkëpunimit bilateral dhe konfirmoi Shqipërinë si partnerin strategjik të SHBA-së në Ballkanin Perëndimor”.

Kështu theksoi sot ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja në një postim në rrjetet sociale, lidhur me vizitën e Blinken në Tiranë.

“Nëpërmjet kësaj vizite, SHBA-ja dhe Shqipëria rikonfirmuan bashkëpunimin e tyre të shkëlqyer në fusha të ndryshme, duke përfshirë sigurinë, energjinë, arsimin, zhvillimin ekonomik, trashëgiminë kulturore e inovacionin, rëndësinë e krijimit të kushteve të favorshme për biznesin dhe investitorët në Shqipëri, duke përfshirë luftën kundër korrupsionit dhe përmirësimin e klimës së investimeve, ku vetëm në 5 vitet e fundit kemi 3-fishim të investimeve amerikane në Shqipëri”, tha Gonxhja.

🇺🇸🤝🇦🇱 Vizita zyrtare e Sekretarit të Shtetit Amerikan, Z.Antony Blinken, shënoi një moment të rëndësishëm në historinë e…

Posted by Blendi Gonxhja on Thursday, February 15, 2024

Raporti i KE vlerëson punën e Gjykatës Kushtetuese

Komisioni Evropian ka publikuar raportin “Sundimi i Ligjit 2024”, për më shumë se 30 shtete në Evropës, mes të cilave…

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Raporti i KE vlerëson punën e Gjykatës Kushtetuese

Komisioni Evropian ka publikuar raportin “Sundimi i Ligjit 2024”, për më shumë se 30 shtete në Evropës, mes të cilave…