Qamil Prizreni, “Mjeshtri i Madh” i dritës

Prizreni konsiderohet si piktori i ngjyrave të ndezura. I akuareleve të bukura dhe kompozimeve të fuqishme.


Nga Dash Frashëri

Qamil Prizreni konsiderohet si piktori i ngjyrave të ndezura dhe i lojës së dritës.

I akuareleve të bukura dhe kompozimeve interesante.


Autoportret i Qamil Prizrenit (1969)


Autoportret i Qamil Prizrenit (1982)

Veprat e tij ndër vite janë një kontribut të madh në Historine e Artit Shqiptar.

Qamil Prizreni është nderuar me titullin “Mjeshtër i Madh” nga Presidenti i Republikës së kohës, Ilir Meta, më 3 prill 2021,  “Për kontributin e veçantë në trajtimin e temave historike kombëtare, në pikturë dhe në filatelinë shqiptare. Një ndër piktorët origjinalë dhe modern, sidomos në gjininë e kompozimit, portretit e peizazhit, për realizimin e tyre me frymë të thellë kombëtare”.

“Zoti Qamil Prizreni është një nga piktorët më të njohur të vendit, i cili ka marrë pjesë për më shumë se gjysmë shekulli në ekspozita kombëtare dhe ndërkombëtare, duke marrë edhe vlerësime nga më të lartat. Veprat e zotit Prizreni janë të njohura për trajtimin e temave historike e kombëtare si në pikturë, ashtu edhe në filatelinë shqiptare”, tha Presidenti Meta në fjalën e tij të rastit.

 

***

Piktori Prizreni ka lindur në Tiranë më 27 qershor 1938.

“Liceist” i talentuar, Prizreni (në rreth – foto e vitit 1959), u dallua mënjëherë për stilin dhe ngrohtësinë e realizimeve të tij.


“Pazari i Vjetër”, vizatim i vitit 1958 .


Fillimi i Rrugës së Dibrës, 1958


Sheshi “Skënderbej”, 1968

“Lidhja shqiptare e Prizrenit”, e vitit 1968, është një nga punët më të njohura të Prizrenit.

Gjithmonë i gatshëm për punën e tij të bukur të radhës.

Krijimtaria dhe veprimtaria e artistit njihet jo vetem në Shqipëri por edhe jashte kufijve duke prezantuar vepra të mrekullueshme me tematika të ndryshme.

Piktura e tij dallohet me lehtësi nga ata që e kanë ndjekur ndër vite, pasi artisti krijon ashtu siç e ndjen ai pikturën, ngjyrën dhe lojën e dritës.

Ky kompozim quhet “Pajtoni i nuses”. Një punë me të vërtetë e bukur.

Çdo punë është e menduar, është vepër e një reflektimi artistik.

Tiranset e bukura janë një pikë referimi për Prizrenin.

Peizazhi në pikturën e Qamil Prizrenit përkthehet përmes një stilizimi sa naiv, aq dhe artistiko-simbolik me ngjyra të ndezura, duke i veshur nën petkun e vërtetësisë së ndjenjës.

Kompozimet e tij prezantohen si një mozaik i ndërthurur bukur midis tematikës, peisazheve , portreteve, të gërshetuara me mjeshtëri nga artisti, duke krijuar një profil artistik profesional.

Akuareli është një dashuri e madhe për Qamilin.

Pikturon kudo. Në Shqipëri, apo jashtë vendit.


Lugina e Valbonës, Shqipëri.


Monumenti i kompozitorit të famshëm, Bethoven / Bon, Gjermani.

I pëlqejnë kostumet popullore dhe vallet autoktone tiranase.

Por, edhe kostumet e krahinave e frymëzojnë.


Kostum çam


Dropull


Lunxheri

Edhe muzika është brenda shpirtit të tij.

***

Qamili nuk ndalet së pikturuari edhe pse është 85 vjeç. Arti nuk njeh kufizim moshe!

______________________________

Tiranë, më 23 janar 2024

Sheshi fundor te “Bulevardi i Ri”, Veliaj: Firmoset marrëveshja për grantin 11 milionë euro me Fondin e Katarit

Bashkia e Tiranës dhe Fondi për Zhvillim i Katarit firmosën sot marrëveshjen për grantin 11 milionë euro, për realizimin e…

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Sheshi fundor te “Bulevardi i Ri”, Veliaj: Firmoset marrëveshja për grantin 11 milionë euro me Fondin e Katarit

Bashkia e Tiranës dhe Fondi për Zhvillim i Katarit firmosën sot marrëveshjen për grantin 11 milionë euro, për realizimin e…