“Il Digitale”: Samanta Gjeci, nxënësja shqiptare me të githa dhjeta në Itali!

Ëndrra e saj është arkitektura. Ajo tregon për mediat italiane edhe sekretin e arritjeve të saj.


Samanta Gjeci, vajza 17-vjeçrae e dy emigrantëve shqiptarë me origjinë nga Durrësi, e lindur në Trevizo të Italisë, ka qenë në fokusin e të përditshmes italiane “Il Digitale”, për arritjet e saj të jashtëzakonshme në mësime, me të gjitha dhjeta.

Ëndrra e saj është arkitektura. Ajo tregon edhe sekretin e arritjeve të saj.

Artikulli i plotë

Samantha është një nxënëse e shkollës së mesme klasike “Canova” në Treviso, e cila ka arritur një rekord dhe një rezultat të jashtëzakonshëm duke marrë një 10 në kartën e saj. Në fakt nuk janë të shumtë ata që arrijnë të arrijnë një objektiv të tillë, për të cilin kryebashkiaku Mario Conte dhe i gjithë komuniteti i shkollës e kanë uruar veten.

Ka shumë perspektiva për të ardhmen. Me një kartë të tillë raporti, rrugët që shtrihen përpara janë vërtet të ndryshme. Do të jetë e nevojshme të bëni dallime dhe të kuptoni se çfarë dëshiron të bëjë në jetë, sepse materiali është aty.

Kush është Samantha, një studente e re me rekord

Samantha Gjeci, vajza e emigrantëve shqiptarë, ka lindur 17 vite më parë në zonën e Trevisos. Vajza ia dedikoi suksesin prindërve të saj me origjinë nga Durrësi, Agim Gjeci dhe Klotilda Koni, siç raportohet në një intervistë për Corriere della Sera:

“Unë besoj se nëse prindërit ju japin gjithçka, duke ju ofruar mundësinë për të shkuar në shkollë dhe duke punuar shumë për ju, është e rëndësishme të studioni seriozisht.

Nuk e kam problem t’u jap atyre shqetësime të mëtejshme në shkollë, apo të shkoj në tutor, gjithmonë kam preferuar t’ia kaloj vetë.”.

Vitin e kaluar asaj iu dha mundësia për të ndjekur dy vjet në një, një mundësi e rezervuar për studentët që marrin të paktën 8 në të gjitha lëndët. Megjithatë, Samantha preferoi të refuzonte dhe të paktën ishte e kujdesshme për këtë: “Ishte një mundësi. Mendova për këtë, por nuk doja ta mbingarkoja”.

Cilat janë perspektivat e ardhshme

Në vitin 2022 ka kryer një praktikë në sektorin e ndërtimit të Bashkisë Treviso: “Ishte një përvojë pozitive, thotë ai, u krijua një marrëdhënie e mirë me stafin dhe me fëmijët e tjerë”. Për të ardhmen, sa i përket stërvitjes, ai ende nuk ka zgjedhur. Komentoni si ky:

“Mendoj se jam pak më e pjekur se moshatarët e mi. Unë jam e magjepsur nga lëndët shkencore, si matematika dhe fizika.

Një diplomë në Arkitekturë, ose ndoshta Letërsi, kush e di. Nuk kam probleme.

Edhe nëse jam i orientuar drejt ndjekjes së një fakulteti në fushën e inxhinierisë”

Mënyra e saj e sjelljes me jetën, e kritikueshme për disa, përfaqëson mënyrën e tij të të qenurit. Të shprehurit në një mënyrë tjetër, vetëm për të kënaqur dikë, do të kishte ndryshuar gjithashtu thelbin e tij:

“Disa mund të thonë se nuk po e shijoj plotësisht jetën, por nuk mund të jem ndryshe.

Prindërit e mi nuk më kanë ndaluar kurrë asgjë, por mendoj se është e rëndësishme të punosh shumë në shkollë, edhe në një periudhë ku të qenit mediokër thuajse duket si trend”.

Cili është sekreti i Samantës, mes përkushtimit dhe vendosmërisë

Vajza kishte arritur një rezultat të ngjashëm edhe vitin e kaluar, por në vend që të pushonte vazhdoi të jepte më të mirën. Ai shpjegon për il Gazzettino.it se cili është sekreti i tij:

“Unë jam një perfeksioniste. Ju ndjeni pak presion. Por në fund arrij t’i menaxhoj gjërat pa teprime.

Studimi është një pjesë e rëndësishme e jetës sime. Por jo gjithçka.

Gjithashtu gjej kohë për të kultivuar pasionet e mia: më pëlqen të lexoj, të dal me miqtë, të takohem me kushërinjtë dhe familjen time e kështu me radhë”.

Sekreti i saj, në fakt, është pikërisht ai i të diturit të ndërthurë studimin me momentet e kohës së lirë, si dhe përkushtimin dhe këmbënguljen në studim.

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku

Global 360

Osmani në Turqi për Forumin Diplomatik të Antalias

Me ftesë të Presidentit Recep Tayyip Erdogan, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Turqi

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku