Rama: Mbështetje idesë së organizimit të Lojërave të Evropës Juglindore

Kreu i qeverisë mbështet idenë e organizimit të Lojërave të Evropës Juglindore, propozuar nga Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar (KOKSH).


Dy delegacionet e kryesive olimpike të Shqipërisë dhe Bosnjë-Hercegovinës u pritën në një takim të nivelit të lartë me kryeministrin Edi Rama dhe Zv/ministrin e Sportit, Endrit Hoxha, njoftoi sot Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar (KOKSH).

Kreu i qeverisë deklaroi se po mbështet me vendosmëri idenë e organizimit të Lojërave të Evropës Juglindore, propozuar nga Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar (KOKSH).

Ditën e djeshme në ambientet e Komitetit Olimpik Kombëtar Shqiptar (KOKSH) është firmosur Memorandumi i bashkëpunimit me Presidentin e Komitetit Olimpik të Bosnjë- Hercegovinës.

Delegacioni kryesohej nga Presidenti i Komitetit Olimpik të Bosnjë-Hercegovinës, Izet Rodo, zv/presidenti Marijan Kvesic dhe Sekretari i Përgjithshëm, Said Fazlagic.

Bashkëpunimi konsiston në zhvillimin organizativ, gjenerimin e burimeve, krijimin dhe zhvillimin e strategjisë, shkëmbimeve të njohurive lidhur me programet e edukimit, trajnimit dhe zhvillimit të cilësisë sportive në vend duke vënë theksin tek sportet dimërore , implementimit të praktikave më të mira sportive dhe zhvillim të kampeve të përbashkëta trajnimi për sportistët.

Gjatë takimit u bë edhe një prezantim i gjithë punës që KOKSH ka bërë ndër vite dhe deri më sot me risitë më të fundit edhe në teknologji.

Krerët e delegacionit vlerësuan KOKSH-it për idenë e bashkëpunimit për sportet dimërore.

Presidenti i KOKSH-it, Fidel Ylli bëri një falënderim të veçantë për delegacionin dhe presidentin e Komitetit Olimpik të Bosnjë-Hercegovinës që vinin për herë të parë në vendin tonë dhe në ambientet e reja të KOKSH.

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…

Global 360

Osmani shpall të mërkurën ditë zie në Kosovë pas vrasjes së dy grave

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka shpallur të mërkurën e 17 prillit ditë zie në vend, pas vrasjes së…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…