Ja dhe një gjethe tjetër u dorëzua…

“Çdo prag vjeshte keshtu më vesh e zhvesh Dhe mua…”


Nga Sonila Strakosha

 

Ja dhe një gjethe tjetër ra, u dorëzua

U shkëput nga pema, iku, fillikat

Toka mbulohet me fantazi të re

Ndërsa pema zbehet, zhvishet, ndërron formë.

Çdo prag vjeshte keshtu më vesh e zhvesh Dhe mua

Më mbulon me ndjenja që ndryshojnë

Çdo çast

Ka te ngjarë që zgjimi më gjen të trishtuar

E më pas frymëzimi më zapton pa shkak

S’di a t’i kënaqem ngjyrave që ndërrojnë

Apo t’i strukem vetes në ditët me shi

Era që lëviz me gjethet kur bien

Herë më ngazëllen, herë më jep bezdi.

Nis dhe ngatërrohet entuziazmi i fshehur

Me zhurmën e pabesë, kryeneçe,

Të një ikjeje pa kthim

Çdo fillim vjeshte nuk di se çfarë dua

A t’i strukem melankolisë së vetes

A të kërkoj diku një tjetër përqafim.

Lexo më shumë nga

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku

Global 360

Osmani në Turqi për Forumin Diplomatik të Antalias

Me ftesë të Presidentit Recep Tayyip Erdogan, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Turqi

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku