Pulovra e princeshë Dianës shitet në ankand me një çmim marramendës

Veshja e veçantë e princeshës theu rekordin e çmimit të ankandit të fustanit të saj të purpurt Victor Edelstein, i cili u shit janarin e kaluar për 600,000 dollarë.


Xhakardi ikonë i kuq i deleve që i përkiste Princeshës Diana 40 vjet më parë u shit në ankandin e Sotheby’s gjatë Javës së Modës në Nju Jork, vetëm 15 minuta pas hapjes së procesit të tenderit.

Sipas CNN, pulovra u shit për 1.143 milionë dollarë, ndërsa fillimisht vlerësohej nga 50.000 deri në 80.000 dollarë. Veshja e kuqe me disa dele të bardha dhe një të zezë, u vesh nga princesha me një palë xhinse në vitin 1981, një muaj para dasmës së saj me princin e atëhershëm Charles. Ishte një simbol i diversitetit, sipas drejtueses së modës të Sotheby’s, Cynthia Houlton.

Sipas historisë, kur princesha veshi pulovrën, ajo shkaktoi disa dëme dhe pallati i shkroi dyshes së dizajnit të Sally Muir dhe Joanna Osborne, duke kërkuar që të riparohej ose zëvendësohej. Në të vërtetë, dizajnerët i dërguan Dianës një pjesë të re dhe ajo që morën nga pallati mbeti në ruajtje derisa Osborne e zbuloi atë në fillim të këtij viti.


Sipas Osborne, ajo dhe Muir fillimisht nuk ishin të sigurt se ishte rroba origjinale, kështu që ata filluan të gërmojnë foto nga epoka për t’u siguruar se ishte e njëjta veshje, duke kërkuar dhe ndihmën e një vlerësues nga shtëpia e ankandit.

Princesha Diana kishte veshur versionin e dytë të pulovrës në vitin 1983, në një ndeshje polo të mbretit aktual. Në atë kohë, ajo e ka shoqëruar këtë pulovër me një bluzë të bardhë dhe pantallona të bardha.

Veshja e veçantë e princeshës theu rekordin e çmimit të ankandit të fustanit të saj të purpurt Victor Edelstein, i cili u shit janarin e kaluar për 600,000 dollarë.

Lexo më shumë nga

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.

Global 360

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Rutte-s me Kosovën ndër vite

Sekretarët e përgjithshëm të NATO-s zgjidhen me konsensus nga të 32 vendet anëtare.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.