Kjo dashuri, jetën po ma vjedh!

“Kjo dashuri, zeher zemrën ta mbledh, … si kafe e zezë, e fortë!”


Nga Pandi Laço

Kjo dashuri,
Si “puzzle” jetën ma vjedh!
Një armë e nxehtë – “e ftohtë”!

Kjo dashuri,
Zeher zemrën ta mbledh,
Si kafe e zezë, e fortë!

Kjo dashuri,
Vazo për “comprachicos”,
Ngushtë më rri!

Kjo dashuri,
E gjerë si një thes,
Brenda saj s’mund të vdes!

Kjo dashuri,
Partiturë “Per Elise”,
Luajtur ne Major!

Kjo dashuri,
Një kopje “Mona Lise”,
E shitur nën dorë!

Lexo më shumë nga

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.

Global 360

Përqafimi i paqes i Papa Franceskut me një palestinez dhe një izraelit

Duartrokitje të mëdha nga e gjithë Arena e Veronas, në këmbë të gjithë pas përqafimit të Papa Françeskut me dy…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.