“Merrmini të gjitha”

“Unë , po pres të më puthë lumturia, qoftë edhe për pak çaste…”

“Kinemaja e re italiane”, në Kinema Millenium në Tiranë

Në Tiranë ka nisur edicioni i dytë i përmbledhjeve kinematografike “Italian screens – Kinemaja e re italiane”.

Ilir Ikonomi fiton çmimin ”Lumo Skëndo”, vlerësohet për librin ”Fan Noli-Apostulli”

Me një punë kërkimore 10-vjeçare, Ikonomi sjell biografinë e një prej figurave më të shquara të shek. XX, të ndarë në tre vëllime.

Lotët e kuq të trëndafilit!

“Pashë për të fundit herë fytyrën e bukur të nënës, me petale si zemra të vogla tek dilnin nga fryma e tim eti…”

Promovohet libri i Fatos Tarifës, “Eksepsionalizmi Amerikan dhe Lidershipi Global i Shteteve të Bashkuara”

Në këtë promovim mori pjesë kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani si dhe figura të shquara të politikës, diplomacisë, deputetë etj.

Viti Mbarëkombëtar i 80-vjetorit të Çlirimit, promovohet libri “Shqipëria” nga Eugenio Barbarich

Libri është një monografi antropogjeografike dhe flet për politikën, historinë, gjeografinë dhe traditat shqiptare.

Kadare nominohet për çmimin “International Booker Prize 2024”

Nominimi bëhet për veprën “Kur sunduesit grinden” “A Dictator Call”, përkthyer nga John Hodgson

I thyej ditët, si kokrra lajthie…

Një e krimbur, një e plotë, një e shëndetshme, një e hidhur!

Në kutitë e vogla paketova lotët dhe puthjet…

Në kutitë e mëdha, paketova zënkat, pajtimet, dritëhijet, gjithshka që mbeti brenda mureve…

“Lulet e bardha”

“Bardhësia e bërë si vello të paska përqafuar fort, Të bardhë si bluza e mjekut që veshe që në rini”