Ambasadorja Faber takim me Nansi Pelosi: Mirënjohje për mbështetjen e fuqishme ndaj Shqipërisë

Kryediplomatja e Shqipërisë në SHBA u prit në një takim lamtumire nga ish-kryetarja e Kongresit Amerikan.


Ambasadorja e Shqipërisë në SHBA, Floreta Faber, u prit në një takim lamtumire nga Nansi Pelosi, ish-kryetarja e Kongresit Amerikan.

“Kryeparlamentarja Pelosi tregoi respekt të madh si për vendin tim, Shqipërinë, ashtu edhe për mua, duke u përfshirë në një bisedë të jashtëzakonshme dhe të thellë për marrëdhëniet reciproke të dobishme midis Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara. Mirënjohja ime e sinqertë shkon për Kryetaren Pelosi për mbështetjen e saj të palëkundur!”, shkruan ambadadorja Faber në Instagram.

POSTIMI I AMBASADORES FLORETA FABER

Isha e emocionuar tej mase që pata mundësinë e jashtëzakonshme të një takimi kokë më kokë me Kryetaren e Kongresit, Nansi Pelosi. Është me të vërtetë një nga nderet më të mëdha të viteve të mia të shërbimit në Uashington, D.C., të bashkëpunoj me anëtarë të jashtëzakonshëm të Kongresit të Shteteve të Bashkuara si ajo.

Kryeparlamentarja Pelosi tregoi respekt të madh si për vendin tim, Shqipërinë, ashtu edhe për mua, duke u përfshirë në një bisedë të jashtëzakonshme dhe të thellë për marrëdhëniet reciproke të dobishme midis Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara.

Kongresmenia Pelosi ishte gruaja e parë e zgjedhur ndonjëherë si Kryetare e Kongresit të SHBA. Ajo ishte gruaja e parë që drejtonte një parti të madhe politike në të dyja dhomat, duke udhëhequr Dhomën e Përfaqësuesve Demokratë për dy dekada. Sa herë që kisha mundësi të takohesha me të, ajo shprehte mirënjohjen e saj për partneritetin dhe aleancën e fortë mes Shqipëris dhe SHBA. Ajo është një grua e jashtëzakonshme, e apasionuar pas shërbimit të saj ndaj popullit amerikan, magjepsëse se sa shumë është e informuar dhe kujdeset për vendet dhe njerëzit në mbarë botën, shumë mbështetëse për fuqizimin e grave, personalitet i fortë dhe shumë respektues dhe miqësor në të njëjtën kohë.

Mirënjohja ime e sinqertë shkon për Kryetaren Pelosi për mbështetjen e saj të palëkundur!

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…