Xhaçka, takim me Varhelyi: Vijojmë reformat!

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka zhvilloi në Bruksel një takim me Komisionerin Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi.


Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka zhvilloi në Bruksel një takim me Komisionerin Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi.

Gjatë takimit Xhaçka dhe Varhelyi biseduan për integrimin evropian të Shqiipërisë.

“Diskutim shumë inkurajues me Komisionerin për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi mbi hapat e ardhshëm të Shqipërisë në rrugën e integrimit drejt BE-së. Mirënjohje për mbështetjen e tij dhe të Komisionit gjatë gjithë këtij procesi”, theksoi Xhaçka në një postim në rrjetet sociale.

Xhaçka tha se e siguroi Komisionerin Varhelyi se puna e mirë e Shqipërisë për reformat në BE do të vazhdojë intensivisht.

Ministrja Xhaçka mori pjesë sot në takimin informal të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të BE me ministrat e Jashtëm të vendeve të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Këshillit të Çështjeve me Jashtë të BE-së, në Bruksel.

Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Global 360

Osmani i uron fitoren presidentit të Turqisë, Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e zgjedhjeve presidenciale.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.