MEPJ thirrje qytetarëve shqiptarë në Izrael: Zbatoni udhëzimet e sigurisë

MEPJ u bën thirrje të ndjekin e të zbatojnë udhëzimet e sigurisë, të bëra publike së fundmi nga autoritetet vendase.

Mbyllja e mandatit 2-vjeçar të Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit, Hasani vizitë në Nju Jork

Shqipëria mbyll më 31 dhjetor mandatin e saj 2-vjeçar si anëtar jo i përhershëm i Këshillit të Sigurimit.

Xhaçka: Korridori 8, mekanizëm integrimi për zhvillimin e potencialeve ekonomike

Ministrja e Jashtme theksoi se “Korridori 8 është shumë më tepër se një projekt i thjeshtë infrastrukturor”.

Ditën Ndërkombëtare të Grave në Diplomaci, Xhaçka: Gratë e vajzat përbëjnë sot 57% të shërbimit të jashtëm shqiptar

Ministrja për Evropën dhe Punët e jashtme, Olta Xhaçka përkujtoi sot Ditën Ndërkombëtare të Grave në Diplomaci.

Xhaçka në OKB: Teknologjia s’duhet të përdoret si armë

Shqipëria dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës mblodhën bashkë vendet anëtare të Këshillit të Sigurimit dhe ekspertë të njohur ndërkombëtarë për të diskutuar mbi sigurinë kibernetike.

Xhaçka bashkëdrejton takimin informal të Këshillit të Sigurimit të OKB

Në këtë takim do të mbajë fjalën edhe shqiptarja e njohur, Mira Murati

Xhaçka, takim me Varhelyi: Vijojmë reformat!

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka zhvilloi në Bruksel një takim me Komisionerin Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi.

Xhaçka takon Koopman: Shqipëria, performancë shumë të mirë në rrugën drejt BE-së

Ministrja e Jashtme takon drejtorin e përgjithshëm të Drejtorisë së Përgjithshme për Fqinjësinë dhe Negociatat e Zgjerimit, Gert Jan Koopman.

Xhaçka: 809 shqiptarë në ishujt grekë pajisen me dokumente biometrike

Finalizohet me sukses projekti “Ishulli 2023” për ofrimin e shërbimeve për pajisje me dokumente biometrike për shqiptarët në Kretë e Rodos.

Xhaçka: Mes shqiptarëve dhe Selisë së Shenjtë ekziston një marrëdhënie historike!

Ministrja e Jashtme pret Sekretarin e Vatikanit për Marrëdhëniet me Shtetet dhe Organizatat Ndërkombëtare, Imzot Paul Richard Gallagher