Ndryshime në qeveri, Ervin Mete ministër i Financave, Igli Hasani ministër i Jashtëm

Kryeministri Edi Rama, gjatë asamblesë së Partisë Socialiste ka njoftuar dhe disa ndryshime në qeveri

Kryediplomatja kanadeze: E ardhmja e Shqipërisë është në BE

Ministrja për Punët e Jashtme të Kanadasë, Melanie Joly po viziton sot Shqipërinë.

“Beleri”, Xhaçka: Është çështje e drejtësisë, jo e qeverisë shqiptare apo greke

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka reagoi sot në lidhje me deklaratën e ministrit të Jashtëm të Greqisë për çështjen Beleri.

Xhaçka: Korridori 8, mekanizëm integrimi për zhvillimin e potencialeve ekonomike

Ministrja e Jashtme theksoi se “Korridori 8 është shumë më tepër se një projekt i thjeshtë infrastrukturor”.

Xhaçka: Raporti i fundit i PE për Shqipërinë është provë e fortë e mbështetjes

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka mori pjesë në takimin e 16-të të Komitetit Parlamentar të Stabilizim-Asociimit Shqipëri-BE.

Samiti i NATO-s, Xhaçka: Mbështetje politike dhe praktike për Ukrainën

Xhaçka ka theksuar mbështetjen e palëkundur të Shqipërisë për partnerët tanë si Bosnja Hercegovina, Gjeorgjia dhe Moldavia të prekur nga situata aktuale e sigurisë.

Ditën Ndërkombëtare të Grave në Diplomaci, Xhaçka: Gratë e vajzat përbëjnë sot 57% të shërbimit të jashtëm shqiptar

Ministrja për Evropën dhe Punët e jashtme, Olta Xhaçka përkujtoi sot Ditën Ndërkombëtare të Grave në Diplomaci.

Xhaçka takon Cleverly: Diskutuam bashkëpunimin ekonomik dhe investimet britanike në Shqipëri

Ministrja e Jashtme zhvilloi një takim me Sekretarin e Jashtëm të Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly.

Takimi i lamtumirës, Xhaçka: I jemi mirënjohës Yurit!

Ministrja e Jashtme priti sot në takim lamtumire ambasadoren amerikane, Yuri Kim

Shqipëri-Hungari, memorandum mirëkuptimi për integrimin europian dhe menaxhimin e ujit

Nenshkrohet Memorandumi i Mirëkuptimit ndërmjet Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë dhe Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Tregtisë së Hungarisë