Urrejtja është armiku i Paqes!

Mos helmoni mendimet, fjalet dhe veprimet tuaja miq te dashur, absolutisht asgje e mire nuk vjen nga urrejtja.


Nga Mimoza Prifti

Urrejtja eshte armiku i Paqes!

Le te jemi me te ngadalshem ne emocionet negative, ne zemerim e ne urrejtje bashkeatdhetare te mi te dashur!

Zemerimi eshte nje emocion i natyrshem, jo pozitiv sigurisht, por te ushqesh dhe te ngelesh peng i zemerimit eshte zgjedhje.

Zgjedhje qe me kohen kapercen kufijte e zemerimit duke te kthyer peng te urrejtjes.

Urrejtja kronike ka efektin e droges, kthehet ne patologji psikologjike.

Urrejtja i ka rrenjet ne nje femijeri jo te lumtur, ne traumat jetesore, ne xhelozine apo ziline konstante, ne inferioritetin e mbarsur, ne zhgenjimet familjare apo te karrieres, ne deshirat apo qellimet e parealizuara.

Demonizimi i tjetrit permes emocionit te pakontrolluar paranoik, permes narcizmit te theksuar flet shume me shume per urryesin se sa per te urryerin.

Urrejtja fillon ne zemer, ate helmon te paren, e me pas helm derdh gjithandej, duke ndare, shkaterruar e vrare gjithcka te bukur e njerezore.

Urrejtja fillon aty ku perfundon llogjika, aty ku egua kapercen deshiren per bashkepunim, harmoni e zhvillim.

Urrejtja lind aty ku rresht ndjeshmeria dhe dashuria njerezore, duke vazhduar aty ku shpirtrat zaptohen lehte nga tundimi i urrejtjes.

Urrejtja eshte satanike, eshte vdekja e humanizmit.

Urrejtja kolektive ushqen axhenda te caktuara vrastare, axhenda qe neser do te kene viktime dhe vete urryesin.

Mos helmoni mendimet, fjalet dhe veprimet tuaja miq te dashur, absolutisht asgje e mire nuk vjen nga urrejtja.

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…