“Life in Limbo”, ekspozita e artistit vizual shqiptar Ilir Tsouko hapet në Athinë

Të pranishëm ishin Ambasadorja e Shqipërisë në Greqi, Luela Hajdaraga dhe Oficerja Koordinuese për Diasporën, Joneda Dodaj


Në Galerinë Space52 në Athinë, u zhvillua ceremonia e hapjes së ekspozitës të artistit vizual shqiptar Ilir Tsouko të titulluar “Life in Limbo”, me kuratore Adela Demetja, e cila paraqiste një përzgjedhje fotografish dokumentare nga jeta e përditshme e refugjatëve afganë, gjatë periudhës së strehimit të tyre në një rezort në Shqipëri në vitin 2021-2022, bashkë me disa video të pamontuara, të cilat Tsouko ka filmuar gjatë vizitës së tij në Afganistan vitin 2021.

Të pranishëm në këtë aktivitet ishin Ambasadorja e Republikës së Shqipërisë në Greqi, znj. Luela Hajdaraga, Oficerja Koordineuse për Diasporën, znj. Joneda Dodaj, përfaqësues nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Greqisë, Fondacionet Gjermane ‘’Heinrich Boll Stiftung’’ dhe ‘’Friedrich Ebert Stiftung’’, artistë dhe të rinj të dhënë pas fotografisë dhe mediave sociale, si dhe personalitete nga bota e gazetarisë, dhe të shoqërisë civile në Greqi.

Në flalën e saj përshëndetëse, Ambasadorja znj. Hajdaraga pasi përgëzoi artistin për prezantimin e punës dinjitoze, shprehu mbështetjen dhe gatishmërinë e pakursyer të Ambasadës për prezantimin më të gjerë të punës së tij në aktivitete të ardhshme, në kuadër të promovimit të vlerave artistiko-kulturore shqiptare nëpërmjet artit.

Në të njëjtin ambient, u zhvillua gjithashtu paneli i diskutimit ‘‘Si tregojmë histori? Rreth fuqisë së gjuhës dhe imazheve’’, me folës Ilir Tsouko (ZEIT Magazin – The Washington Post), Silke Weber (DIE ZEIT – SZ Magazin), Homa Ahmadi, politikane afgane në mërgim, Hasina Haidari, ish-gjyqtare afgane, dhe Parwin Hamkar, ish-prokuror në Kabul.

Ekspozita do të jetë e hapur deri në datën 29 prill 2023.

? Në Galerinë Space52 në Athinë, u zhvillua ceremonia e hapjes së ekspozitës të artistit vizual shqiptar Ilir Tsouko të…

Posted by Albanian Embassy in Greece – Ambasada Shqiptare në Greqi on Monday, April 3, 2023

Shqipëria ka rritur goditjen në luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore

Zv.ministrja e Brendshme, Romina Kuko, mori pjesë në Konferencën e OSBE-së, që u zhvillua në Vjenë

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Shqipëria ka rritur goditjen në luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore

Zv.ministrja e Brendshme, Romina Kuko, mori pjesë në Konferencën e OSBE-së, që u zhvillua në Vjenë