32 vjet marrëdhënie të shkëlqyera diplomatike Shqipëri-SHBA

15 Marsi 1991 shënon rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-SHBA, një ditë e rëndësishme për SHBA-të dhe Shqipërinë.


15 Marsi 1991 shënon rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-SHBA, një ditë e rëndësishme për SHBA-të dhe Shqipërinë.

Ambasadori shqiptar Roland Bimo paraqiti më pas Letrat Kredenciale te Presidenti i SHBA-ve, George W. Bush, ndërsa ambasadori amerikan William Rayerson te Presidenti i Shqipërisë, Ramiz Alia.

Postimi i Ambasadës shqiptare në SHBA

15 Marsi 1991 shënon rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike 🇦🇱-🇺🇸, një ditë e rëndësishme për SHBA-në dhe Shqipërinë.

Sot ne festojmë 32 vjet marrëdhënie të shkëlqyera si aleatë, partnerë strategjikë dhe miq që ndajnë të njëjtat parime dhe vlera.

Gëzuar Përvjetorin 🇦🇱🇺🇸!

Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Global 360

Osmani i uron fitoren presidentit të Turqisë, Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e zgjedhjeve presidenciale.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.