Rëndësia strategjike e marrëdhënieve Kinë-BE në agjendën globale

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, dhe Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, udhëtuan në Pekin për Samitin e 24-të Kinë-BE ku u takuan me Presidentin e Kinës, Xi Jinping

Xi dhe Biden, një takim përtej ndasive të papajtueshme

Rëndësia e këtij takimi ka të bëjë me faktin se të gjitha çështjet kryesore botërore të kohëve tona, herët a vonë do të zbresin në pragun e tyre (Xi dhe Biden)

Takimi Xi – Biden, Tajvani është prova e zjarrit

Presidenti Xi foli për marrëdhëniet më të rëndësishme bilaterale në botë. Madje ai tha se lidhjet kino-amerikane shkojnë përtej bilaterales, kanë rëndësi jetike për fatin e gjithë njerëzimit.

Samiti i 30-të i APEC, rëndësia botërore e Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor

Samiti vjetor i Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor e ka ngjarjen më të pritur takimin e sotëm mes drejtuesve të dy ekonomive më të mëdha të planetit, Presidentit të SHBA-ve Joe Biden dhe Presidentit të Kinës Xi Jinping.

Rëndësia globale e Samitit të 30-të të APEC dhe takimit Xi-Biden

Me ftesën e homologut amerikan, nga 14 deri më 17 nëntor, presidenti kinez Xi Jinping merr pjesë në Samitin Kinë – ShBA dhe në Mbledhjen e 30-të të Liderëve Ekonomikë të APEC-ut, që do të mbahet në San Françisko të SHBA-së

GDI: Roli i Kinës në rimëkëmbjen globale pas COVID shihet si proaktiv

Gjithsej 158 vende dhe organizata ndërkombëtare morën pjesë në konferencën e parë të nivelit të lartë të Forumit mbi Veprimin Global për Zhvillimin e Përbashkët në Pekin të hënën në një format offline ose virtual.

10 vjet “Një brez, një rrugë”, bilanc pozitiv

Nisma “Një brez, një rrugë” është një produkt ikonik i Kinës, i shpallur nga presidenti Xi Jinping në vitin 2013.

Siguria Globale, një nismë praktike, reale, me përmasa transnacionale

Pothuajse përpara një viti, Presidenti i Kinës, Xi Jinping, në Forumin Boao për Konferencën Vjetore të Azisë, paraqiti Iniciativën e Sigurisë Globale, në të cilën mishërohet koncepti i një komuniteti me një të ardhme të përbashkët për të gjithë njerëzimin.

Xi Jinping nxit zhvillimin e sistemit modern industrial të Kinës

Kreu i shtetit i Kinës: Sistemi modern industrial është baza materiale dhe teknologjike e një vendi modern

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore