Holanda shkatërron Rumaninë

Donyell Malen shënoi një dygolësh, teksa Holanda mposhti Rumaninë 3-0 dhe arriti në çerekfinale.


Donyell Malen shënoi një dygolësh, teksa Holanda mposhti Rumaninë 3-0 të martën për të arritur në çerekfinalen e Euro2024, pasi humbën një mori rastesh më herët në ndeshje.

Anësori i Liverpoolit, Cody Gakpo pati një paraqitje të shkëlqyer dhe shënoi golin e parë në minutën e 20-të.

Ajo që pasoi ishte një festival i mundësive të humbura, që përfshinte kapitenin Virgil van Dijk që goditi shtyllën dhe një gol jashtë loje nga Gakpo, përpara se zëvendësuesi Malen të siguronte suksesin në minutën e 83-të dhe në minutën e tretë të kohës shtesë.

Rumania nuk arriti të krijonte ndonjë kërcënim real, kur një gol mund të mjaftonte për të mbajtur gjallë ëndrrën e tyre.

Holanda tani do të takohet me kundërshtarët e fazës së grupeve, Austrinë ose Turqinë, të cilat luajnë sonte, në çerekfinale më 6 korrik në Berlin.

Lexo më shumë nga

Atentati ndaj Trump, Nikolla: Dhuna dhe demokracia janë të papajtueshme

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla reagoi sot atentatin ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Global 360

Biden dënon dhunën politike, pas atentatit kundër Trump

Presidenti i SHBA Joe Biden ka dënuar dhunën politike pas një sulmi në mitingun e ish-presidentit Donald Trump.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Atentati ndaj Trump, Nikolla: Dhuna dhe demokracia janë të papajtueshme

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla reagoi sot atentatin ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.