Spanja i jep fund përrallës gjeorgjiane!

Spanja fitoi 4-1 me Gjeorgjnë. Në çerekfinale do të përballet me Gjermaninë mikpritëse.


Spanja kapërceu një tronditje të hershme gjeorgjiane, teksa i dha fund përrallës së kësaj të fundit në Euro2024 me një fitore 4-1 sonte për të vendosur luajtur më pas me Gjermaninë mikpritëse.

Gjeorgia kaloi në epërsi tronditëse në minutën e 18-të nga autogoli i Robin Le Normand, por Rodri barazoi në të 39-ën, Fabian Ruiz shënoi me kokë për 2-1 në të 51-ën, Nico Williams shënoi të tretin në të 75-ën dhe Dani Olmo përfundoi historinë në 83′.

Skuadra emocionuese spanjolle, që ka impresionuar më së shumti deri më tani në Euro, është e vetmja që ka fituar të katër ndeshjet dhe tani përballet me Gjermaninë, të premten në Shtutgart.

Spanja ka fituar dy nga tre takimet e mëparshme në Euro me Gjermaninë, ndeshjen e fundit 1-0 në finalen e 2008-ës.

Edhe Anglia është në çerekfinalet e Euro2024, pasi Jude Bellingham dhe Harry Kane i erdhën në ndihmë në një fitore dramatike 2-1 kundër Sllovakisë.

Lexo më shumë nga

Atentati ndaj Trump, Nikolla: Dhuna dhe demokracia janë të papajtueshme

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla reagoi sot atentatin ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Global 360

Biden dënon dhunën politike, pas atentatit kundër Trump

Presidenti i SHBA Joe Biden ka dënuar dhunën politike pas një sulmi në mitingun e ish-presidentit Donald Trump.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Atentati ndaj Trump, Nikolla: Dhuna dhe demokracia janë të papajtueshme

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla reagoi sot atentatin ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.