Rama: Kosova i ka të gjitha mundësitë të afrohet me BE-në

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se Kosova i ka të gjitha mundësitë dhe nuk ka pse të humbë kohë duke vrapuar rreth vetes së vet, por duhet ‘t’i tregojë targën’ Serbisë dhe të ikë përpara.


Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se Kosova i ka të gjitha mundësitë dhe nuk ka pse të humbë kohë duke vrapuar rreth vetes së vet, por duhet ‘t’i tregojë targën’ Serbisë dhe të ikë përpara.

“Ne jemi një popull gjithsesi i vogël, kemi dy shtete gjithsesi të vogla. Ne nuk jemi kërthiza e botës. Sa herë kemi menduar këtë e kemi pësuar shumë keq, sa herë kemi kuptuar se duhet të jemi si trimi i mirë me shokë shumë dhe duhet ta kthejmë investimin e Ibrahim Rugovës dhe shumë të tjerëve në një kapital për të ardhmen, aq herë ne ja kemi dalë të bëjmë gjënë e duhur”, shtoi Rama në fjalën e mbajtur në Konferencën Ndërkombëtare “Rugova dhe Perëndimi” në Prishtinë.

I pyetur se si e sheh Kosovën sot, Rama tha se “Kosova është shumë e bukur, i ka të gjitha mundësitë dhe nuk ka pse të humbë kohë duke vrapuar rreth vetes së vetë”.

“Kosova i ka të gjitha ato që i duhen. I ka të gjithë partnerët, aleatët, miqtë që i duhen. I ka të gjitha resurset e veta të mjaftueshme. Ka talente, njerëz, energji, forcë e të gjitha. Thjesht dhe vetëm Kosova duhet t’i tregojë targën Serbisë dhe të ikë përpara. Serbia pastaj të bëjë çfarë të dojë”, tha Rama.

Sipas tij, “nuk mund të mbahet fati i Kosovës i lidhur me interesat apo pafuqinë e Serbisë për t’u përballur me të shkuarën e vet”.

“Një realitet demokratik vibrant, i paqtë, një realitet që i përgjigjet vizionit të Ibrahim Rugovës në të përditshmen e Kosovës do të ketë të gjithë energjinë pozitive për ta bërë të pamundur për më tutje marrjen peng nga Serbia. Ndërkohë që Kosova ka fituar luftën dhe që paqen e plotë mund ta arrijë jo me mjetet e luftës, por me mjetet demokratike europiane”, shtoi Rama.

Lexo më shumë nga

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1