Gonxhja takon homologun hungarez: Mekanizma financiarë për investimet strategjike

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja takim me ministrin e Ekonomisë Kombëtare të Hungarisë, Márton Nagy.


Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja në kuadër të vizitës zyrtare që po zhvillon në Budapest, ka zhvilluar një takim me ministrin e Ekonomisë Kombëtare të Hungarisë, Márton Nagy.

Gonxhja bën të ditur se me homologun e tij kanë diskutuar veçanërisht në promovimin e bashkëpunimit ekonomik dhe mekanizmave financiare për investimet strategjike.

Ai thekson se një tjetër pikë diskutimi me ministrin Nagy ishte edhe ofrimi i ekspertizës për programe novatore mbi mbështetjen e sipërmarrjeve të vogla e të mesme.

“Ky takim, në prag të marrjes së Presidencës së Këshillit të BE nga Hungaria, shënon një hap shumë të rëndësishëm drejt forcimit të lidhjeve midis Shqipërisë dhe Hungarisë”, shprehet ministri Gonxhja në një postim në rrjetet sociale.

📍Budapest, me homologun Márton Nagy, Ministrin e Ekonomisë Kombëtare të Hungarisë. 🇦🇱🤝🇭🇺

Diskutuam veçanërisht në…

Posted by Blendi Gonxhja on Monday, May 27, 2024

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1