Hasani pret Tarran: Shqipëria, mbështetje rolit dhe punës së Prezencës së OSBE-së

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani priti në një takim ambasadorin Michel Tarran, shefin e ri të Prezencës së OSBE-së në Shqipëri.


Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani priti në një takim ambasadorin Michel Tarran, shefin e ri të Prezencës së OSBE-së në Shqipëri.

Hasani i uroi ambasadorit Tarran suksese në detyrën e tij të re, duke vlerësuar punën e tij të mëparshme diplomatike në Shqipëri dhe Kosovë.

Hasani shprehu mbështetjen e Shqipërisë për rolin dhe punën e Prezencës së OSBE-së, e cila, nënvizoi ministri, “kam besim se do të vazhdojë të çojë përpara punën e mirë dhe bashkëpunimin për çështjet e Prezencës brenda mandatit dhe ekspertizës së kreut të ri”.

Ambasadori Michel Tarran, diplomat karriere francez, mori detyrën si kryetar i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri më 14 maj 2024.

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1